Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zdravotnický portál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Projekt První pomoc do škol - archiv dokumentů

Projekt První pomoc do škol
 
 
 
 


Celokrajský projekt První pomoc do škol si klade za cíl poskytnout mladým lidem základní znalosti v poskytování laické zdravotnické první pomoci. Projekt je každoročně realizovaný na základních a středních školách v Kraji Vysočina již od roku 2004.

     

     

Potřeba znalostí první pomoci má však mimo běžné životní situace ještě další významný rozměr, a to v kontextu řešení mimořádných událostí a krizových stavů. Prvním článkem zdravotnického záchranného řetězce je totiž jednotlivec, jeho znalosti, schopnosti a ochota pomoci.

   
   


Výuka laické první pomoci je určena pro čtrnáctileté a sedmnáctileté studenty, přičemž nižší ročníky absolvují 10 vyučovacích hodin a pro starší studenty jsou v rámci výuky připraveny tři hodiny zaměřené například na kardiopulmonální resuscitaci nebo komunikaci s dispečerem zdravotnického operačního střediska. Odborné vedení kurzů zajišťují pracovníci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, příspěvkové organizace, dále kvalifikovaní lektoři oblastních spolků Českého červeného kříže a studenti a pedagogové zdravotnických škol. Část výuky je pod vedením hasičů věnována integrovanému záchrannému systému.


    
     

Do projektu První pomoc do škol je v Kraji Vysočina dlouhodobě zapojeno téměř sto procent základních škol a přes osmdesát procent středních škol a učilišť. 


 


V letošním školním roce (2016/2017) je do projektu zapojeno 149 základních škol a 48 středních škol a učilišť. Celkem bude proškoleno 8 834 žáků a studentů a určitě stojí za připomenutí, že v dosavadních třinácti ročnících již bylo proškoleno přes sto tisíc mladých lidí.


 


Pozitivní zpětná odezva od žáků, rodičů i pedagogů nás přesvědčuje, že výuka první pomoci ve školách má své opodstatnění. Pokud by se žáci dostali k nějaké mimořádné situaci, budou si vědět rady a svojí pomocí mohou třeba zachránit lidský život. Z hodnotících dotazníků vyplývá, že účastníci kurzu nejvíce oceňují praktické ukázky poskytování první pomoci, zejména procvičování resuscitace a dalších zdravotnických technik. Mladší žáci pak označují za nejatraktivnější část kurzu výuku záchranářů s výjezdovým vozidlem.

      

     

Náklady na realizaci projektu První pomoc do škol se každý rok blíží částce 1,9 milionu korun.  

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Informace pro veřejnost > Informace pro veřejnost

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze