Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

 
 
 

Medaile-Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina jsou jedním z velmi zajímavých výtvarných počinů, který se na území kraje v poslední době odehrál. Propracovaná a důkladně promyšlená řada působí jako kompaktní útvar, zároveň ale její jednotlivé kusy velmi dobře fungují i samostatně. Kromě kamenné, skleněné a dřevěné existuje navíc medaile bronzová, která neplní funkci hodnotící, ale je medailí pamětní.

Všechny typy ocenění jsou zpracovány jedinečnou technologií, která je v některých případech i výtvarně nezvyklá a byla vyvinutá přímo pro tento účel. Medaile se vyznačují vysokým podílem ruční práce a samy jsou tak hodnotným uměleckým dílem. V neposlední řadě mají medaile propracovanou symboliku tvarů, čísel a jednotlivých prvků, které přímo či nepřímo odkazují k Vysočině, jako historické, kulturní krajině, jako k k území s hlubokou duchovní tradicí.

Průměr dřevěné medaile je 100 milimetrů. Průměr skleněné medaile je 100x1,618, tedy 161,8 milimetrů. Průměr kamenné medaile je 161,8 x 1,618, tedy 261,8 milimetrů. Vzájemný poměr všech tří medailí tak respektuje „zlatý řez“, tedy číslo „φ“ (Fí).

Všechny tři medaile spojuje motiv tří navzájem se překrývajících částí. Vzájemným překrytím segmentů vzniknul vnitřní otvor ve tvaru sférického trojúhelníka, který propojuje obě strany medaile a prorůstá jím heraldický strom Vysočiny - jeřáb ptačí. 


 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Geneze a symbolika nejvyšších ocenění

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze