Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum řemesel Moravské Budějovice, pobočka Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace

 

 
 
Adresa

Nám. Míru 1

676 02  Moravské Budějovice 2

tel.: 568 421 100, 603 566 755

e-mail: m.budejovice@muzeumtr.cz

web: http://www.muzeum.mbudejovice.cz/

 

Z DŮVODU REKONSTRUKCE JE MUZEUM OD 1. 9. 2018 PRO VEŘEJNOST UZAVŘENO. Předpokládaný termín znovuotevření je v sezoně 2021.


Otevírací doba

květen – září

Út – Ne

9:00 – 17:00

říjen - duben

Pouze pro skupiny na objednání

 

 

Vstupné 

Zámek

Plné

60 Kč

 

Děti, studenti, senioři

30 Kč

 

Rodinné

140 Kč

Masné krámy

Plné

30 Kč

 

Děti, studenti, senioři

15 Kč

 

Rodinné

70 Kč

Výstavy

 

20 Kč

Mimo sezónu je vstupné o 100% dražší.

 

Muzeum řemesel Moravské Budějovice sídlí v atraktivních památkových objektech zámku a Masných krámů. Základ sbírky tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. V budově bývalých Masných krámů, stavbě ve tvaru podkovy z roku 1839 nacházející se pod zámkem jsou prezentovány doklady řemesel venkovských.

Zámek, dominanta náměstí Míru, prezentuje v jedné části řemesla městská. Jejich vývoj je zde zachycen od tzv. cechovního uspořádání, přes devatenácté století, kdy byly cechy zrušeny, až po staletí dvacáté, kdy řada řemesel přešla do průmyslové výroby. Další část zámku je věnována historii. M. Budějovic od nejstaršího osídlení až p rok 1945. Ve velkém sále, ve kterém se konají různé společenské události, se nachází galerie Wallisů.

 

Z historie

Počátky muzejnictví v Moravských Budějovicích spadají do roku 1893. Řádné Krajinské muzeum vzniklo až 28. dubna 1922. Jeho sbírky jsou základem současných expozic „Zaniklých a zanikajících řemesel“. Po skončení II. světové války získalo muzeum budovu zámku, která byla po opravách slavnostně otevřena dne 5. října 1947. Po roce 1952 nastal úpadek muzea. V roce 1959 se do muzea přestěhovala Okresní lidová knihovna, která byla vystěhována až v roce 1992.

V rámci celorepublikové reorganizace muzejní sítě bylo v roce 1965 Městské muzeum v Moravských Budějovicích začleněno do struktury tehdejšího Západomoravského muzea Třebíč (dnes Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace). V současné době je stále jeho pobočkou.

 

Stálá expozice


 

Služby

  • prodej regionální literatury, suvenýrů a pohlednic
  • svatební obřady
  • výstavní činnost


Masné krámy - ukázky řemesel


Masné krámy

interiér muzea

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 18.3.2008 / 26.5.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze