Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Literární památník Vysočiny v Tasově

 

 
 

Adresa

Obecní úřad Tasov

Tasov 240

675 79   Tasov

tel.: 566 547 159

e-mail: obec@tasov-tr.cz

web: http://tasov-tr.cz/literarni-pamatnik-vysociny/d-17290/p1=317

 

Otevírací doba

Termín prohlídky si můžete domluvit na obecním úřadu.

 

Literární památník Vysočiny se nachází v budově bývalé měšťanky, která zůstala po dostavbě nové budovy ZŠ nevyužitá. Památník byl otevřen 30. září  2002. Zřizovatelem je Obecní úřad v Tasově a odborným garantem Muzeum Vysočiny Třebíčpříspěvková organizace.

V současné době je zpřístupněna první část expozice, která se nachází ve dvou místnostech. Menší - bývalá sborovna - je věnována především tasovskému rodáku, spisovateli a básníkovi páteru Jakubu Demlovi. Zde si můžete prohlédnout část původního Demlova nábytku navrženého architektem Bohuslavem Fuchsem. Na skříňce vpravo u okna je busta J. Demla od sochaře Kopinuse.

V knihovně jsou umístěny dokumenty a Demlovy knihy, drobné propagační tisky, ve skříňce hned napravo za dveřmi si všimnete rukopisu receptu. Deml sbíral různé recepty jídel a nápojů.

Místnost je doplněna fotografiemi Pavla Heřmana z Třebíče a Tomáše Vážana z Olomouce a kolorovanými kresbami Lidmily Dohnalové - Vodičkové.

Ve větší místnosti je vpravo ode dveří věnován prostor krátkému výčtu bohaté historie Tasova a místním památkám, doplněný mapkami a fotografiemi. Po stěnách jsou obrazy Jindřicha Zezuly z Dolních Heřmanic, Františka Bílka, Otto Stizska, Lidmily Dohnalové - Vodičkové a dalších. Ve vitrínách si prohlédnete knihy a dokumenty Stanislava Vodičky, Pavly Kytlicové, Marie Rosy Junové, Josefa Pěnčíka, Miloše Kačírka a v neposlední řadě současného tasovského spisovatele Karla Švestky. Samozřejmě všechny autory nelze vyjmenovat, bude na vás, kolik informací a kolik jmen vám utkví v paměti, až skončíte s prohlídkou památníku.

Po skončení prohlídky můžete navštívit hrob Jakuba Demla na starém hřbitově u kostela sv. Petra a Pavla a prohlédnout si pamětní desku J. Demla, akademického sochaře Miloše Vlčka, která je umístěna na pilíři u vstupní brány do vily Jakuba Demla v Bosně.

interiér památníku

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2008 / 25.5.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze