Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

 

 
 

Adresa

Společnost Otokara Březiny

Březinova 46

675 51 Jaroměřice nad Rokytnou

tel.: 603 760 768

e-mail: studijniknihovna@otokarbrezina.cz

web: http://www.otokarbrezina.cz

 

Otevírací doba

duben – říjen

Po – Ne

9:00 – 11:00

14:00 – 16:00

 

 Vstupné

Plné

25 Kč

Snížené (studenti, senioři, děti, skupiny)

15 Kč

 

Muzeum sídlí v posledním bydlišti Otokara Březiny – secesním domě s pamětní deskou od Františka Bílka. Muzeum spravuje Společnost O. Březiny od jeho prvního otevření v roce 1932 a následného znovuotevření v roce 1993, kdy bylo otevřeno po rekonstrukci při příležitosti 125. výročí narození O. Březiny.

Hlavní expozicí je byt O. Březiny s původním nábytkem a osobními věcmi. Ve vitrínách jsou uloženy fotografie, rukopisy, diplomy a vyznamenání i jiné unikátní dobové materiály. Jedna část je věnována Anně Pammrové, celoživotní básníkově přítelkyni. Je zde také malá galerie prací sochaře a malíře a největšího Březinova přítele Františka Bílka, které sám autor Březinovi věnoval. Nedaleko muzea (200 m) se na hřbitově nachází hrob O. Březiny, nad kterým je sousoší „Tvůrce a jeho sestra Bolest“ také od F. Bílka.

 

Historie

Václav Jebavý, v té době již známý básník Otokar Březina, přišel do Jaroměřic nad Rokytnou v roce 1901 jako učitel na zdejší měšťance. Až do roku 1913 bydlel v podnájmu u Höferů - v domku hned vedle školy. Zde ho v roce 1906 navštívil tehdy ještě profesor T. G. Masaryk s chotí. Od roku 1913 až do své smrti obýval první patro domu pekaře Vlčka. Již během básníkova pohřbu 28. 3. 1929 se sešlo několik jeho nejbližších přátel, kteří se dohodli, že v místech, kde Březina žil a zemřel, zřídí památník (muzeum), ve kterém budou památky na tohoto významného člověka trvale uchovány. Již v roce 1930 byla na domě odhalena pamětní deska od sochaře Františka Bílka. Muzeum bylo v té době prvním literárním muzeem na Moravě. V provozu bylo i za okupace, ovšem s odstraněním některých památek, např. fotografie ze setkání s tehdy již prezidentem Masarykem v roce 1928.

Po druhé světové válce byl tento dům vykoupen od dědiců a v majetku města je dodnes.

 

Služby

  • studijní knihovna
  • prodej Březiniany II
  • bulletiny

interiérexteriér

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2008 / 27.3.2019
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze