Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Ledeč nad Sázavou - Muzejní okruh a muzeum historických hodin - Muzeum J. Foglara

 

 
 

Adresa

Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.

Hradní 701

584 01 Ledeč nad Sázavou

tel.: 731612460

e-mail: hrad@ledecns.cz

web: http://www.hrad-ledec.cz/

facebook: Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.

 

Otevírací doba 

Duben 9:00 - 17:00 So a Ne
Květen - září 9:00 - 17:00 Po - Ne

Říjen 9:00 - 17:00 So a Ne

Polední pauza: 12:00 - 12:30

Filmování a fotografování v prostorách muzea není povoleno.

 

Vstupné

Muzejní okruh ( muzeum historických hodin a vlastivědné sbírky)Dětský okruh
Muzeum Jaroslava Foglara
věž

Dospělí

150 Kč

70 Kč
100 Kč
40 Kč

Děti od 6 do 15 let, senioři od 65 let, ZTP

100 Kč

50 Kč
70 Kč
40 Kč

Organizované školní skupiny

70 Kč

40 Kč
50 Kč
40 Kč
Rodinné (2 dospělí, 3 děti)
400 Kč
190 Kč
270 Kč
--

Děti do 6 let

zdarma

zdarma
zdarma

 

Věž (v sezóně je zpřístupněna vyhlídka z hradní věže) – vstupné jednotné 40 Kč, časově není omezeno a rovněž není komentováno průvodcem.

 

O muzeu

Městské muzeum v Ledči nad Sázavou bylo založeno v roce 1911 muzejním spolkem. Od roku 1938 muzeum sídlilo v přízemních prostorách ledečského hradu z první poloviny 13. století. Expozice je ojedinělá způsobem instalace, který reflektuje názory na muzejní prezentaci v třicátých letech 20. století. Muzeum má pět výstavních místností a galerii, kde se konají krátkodobé výstavy současných tvůrců.

Jsou zde soustředěny exponáty připomínající historii města: archeologie, etnografie, nářadí a výrobky zdejších řemeslníků (např. hrnčířů, kovářů, barvířů), cechovní památky, sklářské výrobky, sbírka zbraní, mincí, papírových platidel atd.

Středoevropským unikátem je sgrafitová výzdoba stropu jednoho ze sálů.

V roce 1986 byly exponáty převedeny do majetku Okresního vlastivědného muzea v Havlíčkově Brodě (dnes Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace). Muzeum na ledečském hradě provozuje od 1. 4. 2015 společnost Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.

Součástí prohlídky muzea je i možnost výstupu na hradní věž s vyhlídkou.

 

Muzejní okruh

Čas prohlídky je cca 70 min. komentováno průvodcem

Tento okruh je zaměřen především na muzeum, historické hodiny a výstavní galerii. Při vstupu do severního paláce budete moc nahlédnout do nově rekonstruovaného salónku s mobiliářem odpovídajícím 19. století.  Dále Vás průvodce provede muzeem, které má pět výstavních místností, expozice je ve stylu 30. let minulého století. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků - zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu, v nichž se nachází numizmatická sbírka a také kolekce, převážně chladných zbraní rytíře Josefa Schtanglera ze zámečku v Horce nad Sázavou. Součástí prohlídky je i malá galerie, kde v průběhu sezóny je možno zhlédnout díla místních tvůrců či současných umělců různých žánrů, kteří zde zrovna vystavují. Unikátní sbírka hodin od renesance až po dnešní dobu.

Pro letošní rok je jeho součástí Sklářství na Vysočině. Nová expozice odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Seznamuje s uměním sklářských rodů působících na Vysočině a s přírodním původem sklářských materiálů. Výstava též poukazuje na činnost sklářských hutí i výrobky slavných osobností.

 

Dětský okruh

Čas prohlídky je cca 40 min. komentováno průvodcem

Zaměření tohoto okruhu je především na děti a rodiče. Navšívíte zde největší výstavu plyšových medvídků v České republice. Jako součást hry "Pohádkové putování s panenkou hraběnky Emmy", která propojuje výstavní expozice ve Vlašimi, Zruči nad Sázavou, Trhovém Štěpánově, Ledči nad Sázavou a Světlé nad Sázavou. Ve sklepeních budou děti moc nahlédnout do nefalšovaného pekla a zbrojnice rytířů. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu.


Muzeum Jaroslava Foglara

Prohlídka není časově omezená a není komentována. Zdokumentovaný život a dílo spisovatele J. Foglara.


Sbírka

Kraj Vysočina na základě smlouvy o dlouhodobé výpůjčce vypůjčil Městskému muzeu v Ledči nad Sázavou sbírku, která je zapsána v centrální evidenci sbírek (CES) pod názvem Sbírka Městského muzea v Ledči nad Sázavou. Správcem této sbírky je Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace. Sbírka pochází z okolí Ledče nad Sázavou a Dolních Kralovic a zahrnuje časové období od pravěku do 30. let 20. století. V 50. letech 20. století byla rozšířena o sbírku zbraní, pocházejících ze zámku Horka.

 

Služby

odpočinkové zázemí pro návštěvníky


celkový pohledinteriérinteriérinteriérnádvoříHrad Ledeč nad Sázavou

expozice

expozice

expoziceinteiér

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2008 / 26.5.2021
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze