Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Centrum hasičského hnutí v Přibyslavi

 

 
 

Adresa

Husova 300

582 22 Přibyslav

tel.: 569 430 050

fax.: 569 484 340

web: http://www.chh.cz/hasicske-muzeum/ms-1131/p1=1131

 

Otevírací doba

duben – říjen

8:00 – 15:00

Prohlídky s průvodcem probíhají každou celou hodinu a trvají 60 minut.

 

Vstupné

Dospělí

70 Kč

Děti do 15 let, ZTP

20 Kč

Senioři
40 Kč

Navíc od r. 2015 je zde k vidění výstava stabilních motorů ze sbírky soukromého vášnivého sběratele pana Jiráska z nedalekého Krucemburku, který má v Krucemburku expozici kočárků a šicích strojů.

 

Hasičské muzeum

Centrum hasičského hnutí Přibyslav je organizační jednotkou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Sídlí na zámku v Přibyslavi.

Myšlenka zřídit hasičské muzeum se zrodila v roce 1975. K tomu účelu byl vybrán přibyslavský zámek založený Zachariášem z Hradce roku 1560 na místě bývalého hospodářského dvora, který patřil k přibyslavskému hradu. Nejprve bylo nutné zchátralý zámek opravit. Rekonstrukční práce probíhaly za vydatné pomoci dobrovolných i profesionálních hasičů a vyžádaly si téměř 80 mil. Kč a trvaly 10 roků. Zámek je nyní majetkem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V patnácti sálech přibyslavského zámku je zcela netradičně dokumentována problematika požární ochrany a poslání hasičů v České republice. Na ploše 3 000 m jsou vystaveny exponáty připomínající bohatou historii hasičů, dále současně používanou techniku a pomůcky sloužící k hašení požárů včetně prevence. Součástí výstavy je Síň mezinárodní spolupráce se zeměmi CTIF.

Od roku 2006 je Hasičské muzeum CHH Přibyslav nositelem mezinárodního certifikátu „Hasičské muzeum“ CTIF. CTIF je mezinárodní hasičskou organizací zastřešující hasičské svazy zemí celého světa.

 

Stálá expozice

Expozice umístěné v prostorách renesančního zámku v Přibyslavi dokumentují poznatky o vzniku, vývoji a dnešním stavu hasičského hnutí v České republice a v ostatních zemích. K vidění jsou ukázky staré i současné hasičské techniky, hasičské stejnokroje, významné dokumenty a materiály i moderní protipožární zabezpečovací systémy. Bohaté kontakty se zahraničím přibližuje Síň mezinárodní spolupráce (CTIF).

Regionální výstava Přibyslavsko (tzv. Žižkova síň, archeologie, repliky husitských zbraní, kroje, předměty denní potřeby)

 

Služby         

·         hasičské muzeum

·         badatelské centrum

·         odborná knihovna

·         specializovaný archiv

·         prodej upomínkových předmětů

·         sídlo mezinárodní Komise pro dějiny hasičství, CTIF, muzea a domentací při CTIF

zámek přiby

 

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2008 / 26.5.2021
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze