Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krabice od vína za dobré zadávání zakázek putuje na Vysočinu. Jde o letošní druhé ocenění transparentnosti práce krajského úřadu

Zindex
Zástupci měst a kraje převzali 21. listopadu 2022 na Ministerstvu pro místní rozvoj cenu za hospodárné a transparentní veřejné zakázky. V žebříčku Zindex.cz nově vedle tradičních kritérií figuruje i hodnocení úřadů ze strany uchazečů o veřejné zakázky, které právě rozhodlo o těsném prvenství Vysočiny i Ostravy. “Pokud ze soutěží i poražení odcházejí s pocitem fér hry, je to výborný ukazatel profesionální práce ve veřejných zakázkách,” shrnuje novinku hlavní metodik Jiří Skuhrovec z Datlab Institut. “Ptali jsme se proto právě jich, abychom lépe nastavili zrcadlo úřadům,” dodává.
 

 
 

Trofej v podobě “Krabice od vína”, ve které tentokrát skutečně víno je, odkazuje na fakt, že stovky úřadů v ČR nakupují transparentně a nezaslouží si nálepku korupce. Vítězové ji obdrželi z rukou náměstkyně ministra pro místní rozvoj, Leony Gergelové Šteigrové, která ocenila odpovědný přístup zadavatelů dalece přesahující minimální požadavky zákona.

Město Ostrava získalo od dodavatelů 4,5 hvězdiček z 5, k vítězství mu ale pomohlo i důsledné zveřejňování zakázek, včetně těch nejmenších, a důraz na kvalitu. “Architektonické soutěže o návrh Náměstí Edvarda Beneše nebo Památníku válečných veteránů jsme považovali za přirozený krok v debatě o podobě veřejného prostoru. Ocenění nám potvrzuje, že to byl krok správný,” řekl náměstek primátora Ing. Karel Malík.

Kraj Vysočina získal od dodavatelů dokonce maximální hodnocení. Mezi kraji zároveň vykazuje nadstandardní konkurenci o zakázky a nízkou koncentraci dodavatelů - jeho zakázky si rozdělilo na 1500 různých firem. “Ocenění, o kterém rozhodli dodavatelé, je pro nás potvrzením, že náš dosavadní přístup k zadávání veřejných zakázek je pro tuto cílovou skupinu srozumitelný, přívětivý, ale zároveň spravedlivý. Ocenění je pro nás závazkem v tomto přístupu nejen vytrvat, ale zároveň ho prohlubovat, při tvorbě zadávacích dokumentací dále zohledňovat nejen to, abychom získali ekonomicky nejpřijatelnější plnění, ale aby tento náš záměr ze zadávacích podmínek zcela jasně a nepochybně dodavatelé i pochopili,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. V případě Kraje Vysočina jde letos už o druhé ocenění týkající se profesionality úřednického týmu vysočinského krajského úřadu. V létě Vysočina získala od organizace Hlídač státu opakovaně rating A v hodnocení indexu korupčního rizika tzv. K-Indexu. Znamená to, že hodnocený subjekt nevykazuje téměř žádné rizikové faktory.


Konečně mezi dvěma stovkami menších měst už podruhé kraluje Žďár nad Sázavou. “Náš cíl byl nejen obhájit, ale dále se zlepšit, což se nám alespoň mírně podařilo téměř ve všech indikátorech. Jsme rádi, že je laťka zas o něco výš, i když obrovský kus práce je před námi. Hlavně co se týče odpovědného zadávání nebo nových inovativních přístupů v zadávání, abychom šli s dobou,” hodnotí starosta Martin Mrkos.


Desátý ročník žebříčku Zindex.cz vychází z osvědčené metodiky hodnocení oceněné Evropskou komisí i nadací OSF, vznikl za podpory Americké ambasády. Úřady měly předběžné výsledky k dispozici měsíc před finálním hodnocením, tým Datlab Institutu zapracovával připomínky 80 z nich. Na webu Zindex.cz je nyní k dispozici detailní přehled výsledků pro každé město či kraj. “Doufáme, že bude inspirací pro nové vedení radnic. Hlavním cílem projektu je totiž ukázat úřadům co lze zlepšit, aby veřejné peníze vydávaly transparentněji a hospodárněji”, uzavírá Skuhrovec.


“Výsledky hodnocení nejsou samoúčelné, ale použijeme je na podrobné zkoumání těch, kteří skončili na prvních a posledních místech. Cílem další analýzy tak bude zjistit, jestli jsou mezi vynikajícími a průměrnými zadavateli hmatatelné rozdíl např. ve vnitřních předpisech a postupu při nákupech. Nebo zda výsledky v Zindexu jsou “jen o lidech” na zadávacích odborech úřadů. Vzešlé poznatky a doporučení pak budeme sdílet jak se zadavateli tak s MMR.” doplňuje Marek Zelenka z Oživení ke krokům, které naváží na datovou analýzu v příštím roce.


Krabice od vínaKrabice od vínaKrabice od vína

  • Využita tisková zpráva vyhlašovatele soutěže (doplněno)
  • Zdroj foto: Zindex

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.11.2022 / 22.11.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies