Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Myslivci dostanou zaplaceno za odstřel černé zvěře

Už deset let Kraj Vysočina podporuje redukci počtů černé zvěře ve volné krajině – mimo obory -finančním bonusem. Od uživatelů honiteb prostřednictvím okresních mysliveckých spolků přebírá spodní čelisti odstřelených divokých prasat. „Jde o důkaz o ulovení. Za každou přesně specifikovanou předloženou čelist kraj vyplatí 350 – 500 korun, a to podle stáří odstřeleného kusu,“ upřesňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
 

 
 

Z údajů pravidelného ročního sčítání divoké zvěře vyplývá, že počty divokých prasat v přírodě kolísají, z dlouhodobého hlediska jejich populace mírně roste. Negativní pohled na  divoká prasata vyplývá z toho, že poškozují zemědělské plodiny a zvyšují nebezpečí přenosu nákazy afrického moru prasat na domácí chovy prasat.

 

„V letošním roce Kraj Vysočina vyplatí uživatelům honiteb za odlovené a zdokladované kusy černé zvěře cca 850 tisíc korun. Motivace odstřelu bude pokračovat i příští rok. Rada kraje souhlasila s prodloužením projektu, na který bude příští rok vyčleněno 950 tisíc korun,“ doplňuje Pavel Hájek.

Každoročně je s podporou Kraje Vysočina odloveno cca dva tisíce kusů prasete divokého. Největší podíl na tomto čísle mají myslivci z Havlíčkobrodska a Pelhřimovska.

 

FOTO: Ukázka vykoupené označené čelisti

čelist

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.9.2022 / 22.9.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies