Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

V letošním roce vyrazilo na Vysočině Do práce na kole téměř 1 400 příznivců pohybu. Kraj motivuje své školy k aktivnímu zapojení do oblíbené kampaně

V letošním roce vyrazilo na Vysočině Do práce na kole téměř 1 400 příznivců pohybu. Kraj motivuje své školy k aktivnímu zapojení do oblíbené kampaně
V Kraji Vysočina se do letošní květnové akce „Do práce na kole“ zapojilo rekordních 1 359 příznivců aktivní mobility, ale i těch, kteří přijali výzvu zapojit se do týmů a zkusit změnit alespoň na měsíc své dopravní návyky. Kraj Vysočina odměnil koloběžkami 5 vylosovaných jednotlivců, kteří překonali ve svých městech pravidelnost 66 %. Současně kraj podpořil zapojení středních škol, které zřizuje a kde má přímo možnost zlepšovat podmínky a vybavení a nabídnout tak zaměstnancům i žákům možnost volby způsobu dopravy. „Nový cyklomobiliář se nyní plánuje na SPŠ a VOŠ Žďár na Sázavou a Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově, stojany na kola, cykloboxy i samoobslužný servisní stojan jsou už od roku 2019 k dispozici na Střední průmyslové škole v Třebíči,“ zmínil krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.
 

 
 

Celorepublikově přilákala kampaň Do práce na kole téměř 25 000 nadšenkyň a nadšenců pro bezmotorový pohyb. Ti se po celý měsíc květen co nejčastěji přepravovali (nejen) z práce a do práce pěšky, na kole i poklusem. Zapojit se mohl prakticky kdokoliv v rámci celého kraje tak, že si vybral nejbližší z účastnických měst: Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov. Pět  hodnotných koloběžek Yedoo od Kraje Vysočina pak podpořilo organizaci kampaně právě v těchto 5 městech. Jihlava se v přepočtu účastníků na počet obyvatel stala nejúspěšnějším krajským městem a nechala za sebou na první pohled cyklistice přívětivější města jako Pardubice, Hradec Králové, České Budějovice nebo Olomouc.

„Ve výzvě Do práce na kole nejde primárně o počty kilometrů, ale o snahu změny pohledu na dopravu ve městech a naše vlastní dopravní návyky. Náš každodenní výběr dopravního prostředku ovlivňuje naši fyzickou a psychickou kondici, proto je z mnoha důvodů přínosné i společensky odpovědné v rámci svých možností volit pravidelně aktivní způsob cest do zaměstnání. Ať už se jedná o kolo nebo chůzi, protože často usedáme do aut zbytečně.,“ hodnotí přínos akce hejtman Vítězslav Schrek a připomíná, že kampaň vhodně doplňuje krajskou dlouhodobou podporu rozvoje infrastruktury pro cyklistiku.

 

Důležitá je v rámci kampaně i snaha o zapojení zaměstnavatelů, kteří vytvářením vhodných podmínek mají nemalý podíl na potenciálu aktivní mobility. U mnoha zaměstnavatelů je dnes už standardem komfortní a bezpečné parkování kol, převlékárny pro cyklisty a různé další benefity. Mnoho zaměstnavatelů to vnímá jako konkurenční výhodu a důležitý aspekt z pohledu mnoha zaměstnanců. Akce Do práce na kole je pak v těchto firmách a institucích navíc považována za příjemný teambuilding. Proto velké firmy jako Bosch Diesel Jihlava, ACO Přibyslav nebo například Nemocnice Jihlava a Třebíč, městské úřady ale i spousta malých firem ze všech oblastí, opět letos podpořily zapojení svých týmů.


„V letošním roce jsme poprvé ocenili také zapojení středních škol. Kraj chce do budoucna ve svých školách zlepšovat i faktické podmínky pro volbu kola jako dopravního prostředku do školy u žáků, učitelů i zaměstnanců. Díky aktivitě zaměstnanců žďárské průmyslovky a Gymnázia a obchodní akademie v Pelhřimově se v těchto školách brzy dočkají vhodného cyklomobiliáře. Z téměř stovky přihlášených pedagogů a ostatních zaměstnanců středních škol jsme ocenili také týmy ze SPŠS Havlíčkův Brod a GOB a SOŠ v Telči, kde se navíc zapojily i první studentské týmy. Podporovat střední školy ve větším zapojení do kampaně chceme i v následujících letech,“ doplnil radní Jan Břížďala.

do práce na kole
do práce na kole
do práce na kole
do práce na kole
  • Více informací Petr Stejskal, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2022 / 30.6.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies