Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Roman Fabeš - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Titul Zlatá jeřabina letos ozdobí novou expozici třebíčského větrného mlýna a obnovu poutního kostela na Zelené hoře

Hlasujte pro Počin roku 2019 v krajských anketách Zlatá jeřabina a Skutek roku
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes rozhodlo o výsledcích 18. ročníku ankety Zlatá jeřabina. V obou tradičních kategoriích – kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví rozhodla svými více než čtyřmi tisíci elektronickými hlasy veřejnost. „Nejpopulárnější mezi hlasujícími je otevření nové interiérové expozice v třebíčském větrném mlýně na Kanciborku, absolutně nejvíce hlasů letos obdržela obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou,“ prozradil výsledky náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
 

 
 

Veřejnost, stejně jako v minulých letech, rozhodovala v anketě výběrem z dvacítky nominovaných projektů v rámci každé kategorie. V každé kategorii si zástupci vítězných počinů rozdělí šedesát tisíc korun.

 

Výsledky ankety Zlatá jeřabina 2021

Kategorie: Kulturní aktivita

1.    Větrný mlýn v Třebíči/Třebíč

2.    Italský poklad Čech/ Brtnice

3.    Se zlatou růží v erbu / Doupě

Vítězný projekt třebíčského větrného mlýna seznamuje návštěvníky s hlavním využitím této technické památky, tedy mletí třísla pro místní koželužna a také nahlédnutí do sociálního bydlení.

 

Kategorie: Péče o kulturní dědictví

1.    Žďár nad Sázavou / Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

2.    Třebíč / Postupná obnova židovského domu

3.    Velká Bíteš / Renovace hasičské stříkačky DS 16 z roku 1950

Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou byla započata v roce 2017. Památka zapsaná na seznam UNESCO má za sebou realizačně i organizačně nejsložitější práce. Mimo jiné došlo k doplnění stávající dochované podlahy o repliky dlažebních segmentů tak, aby podlaha svojí barevností i skladbou odpovídala původnímu originálu. Interiér kostela se nyní svým pojetím opětovně přibližuje autorskému řešení architekta Santiniho, vytvořeného na základě ikonografického programu opata Vejmluvy.

Obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře letos také získala mimořádné čestné uznání náměstka hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Romana Fabeše za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví.

 

Slavnostní vyhlášení výsledků 18. ročníku krajské ankety Zlatá jeřabina je naplánováno na 6. června 2022 v prostorách Kláštera v Nové Říši.

Mediálním partnerem ankety je Český rozhlas Region Vysočina a portál PROPAMÁTKY.

sv. Jan Nepomucký

Mlýn

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.5.2022 / 10.5.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Roman Fabeš - náměstek hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies