Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Horácké divadlo Jihlava: Dramaturgický plán 83. divadelní sezóny

Horácké divadlo Jihlava: Dramaturgický plán 83. divadelní sezóny
Po dvou letech, kdy jsme předkládali dramaturgické plány v „covidovém“ režimu, dvou přerušených, necelých a tudíž nekoncepčních sezónách, přicházíme s dramaturgií budoucí sezóny, jejímž hlavním tématem je hledání identity v měnícím se světě. Do minulé sezóny jsme vstupovali s vědomím, že „nic nebude jako dřív“ a apelem, že „jsme to my, kdo bude tvořit budoucnost, a je jen na nás, jakou si ji uděláme, jakou si ji vysníme“. Přitom nás ani ve snu nenapadlo, jaká budoucnost nás všechny čeká, jak vážné situace budeme prožívat.
 

 
 

Extrémní situace, které svět prožívá, vyvolávají potřebu najít znovu sám sebe, odpovědět si na zcela nové otázky, potvrdit svou identitu. To se týká jednotlivců i mnohých institucí, (možná i celých států), to je divadlu a jeho divákům společné.

Dramaturgický plán na příští sezónu připravoval umělecký tým s potřebou potvrdit koncepci tvorby v Horáckém divadle, která byla již v době před-covidové divadlu vlastní, je v souladu s požadavky na moderní, živé divadlo, jehož potenciálem je tvořit a reflektovat ve „vlastní režii“ témata, která jsou blízká tvůrcům i divákům. Ať už jde o příběhy vyrůstající přímo z paměti a kořenů drsné Vysočiny či příběhy obecné lidské platnosti, nabízí dramaturgický plán na 83. sezónu, průřezem žánrů, opět pevný myšlenkový tvar pěti titulů, nichž čtyři uvedeme v české premiéře) a pěti tvůrčích týmů, které budou inscenace připravovat s pěti režiséry.

 

TITULY 83. DIVADELNÍ SEZÓNY

Michal Skočovský: Klaunova cesta ze Země na Měsíc

Režie: Michal Skočovský j. h.

První titul nadcházející sezóny probudí létem ukolébanou divadelní budovu výpravnou klaunskou feérií s prvky nového cirkusu dotýkající se snění, bytí, lásky i smrti, a v neposlední řadě bratrství.

Česká premiéra 3. září 2022

 

Erich Kästner: Fabian (Příběh moralisty) 

Režie: Martin Tichý j. h.

Také druhý titul slibuje jedinečný tvůrčí počin v podobě vlastní dramatizace společenského satirického románu, v českém prostředí takřka neznámého. 

Česká premiéra 15. října 2022

 

Ingmar Bergman: Šepoty a výkřiky

Režie: Jakub Čermák j. h.

Třetí titul nastávající sezóny slibuje výjimečný a niterný zážitek v podobě divadelní úpravy filmového scénáře světoznámého švédského filmového a divadelního režiséra, spisovatele a dramatika, jednoho z klasiků filmu 20. století.

Premiéra: 10. prosince 2022

 

Zetel, Mario Buzzi, Jaroslav Čermák: Nad Sázavou

Režie: Zetel

Původní muzikál, který se autorskou cestou odhodlává zpřítomnit na jevišti Horáckého divadla nespoutanost i stíny jednoho z nejdéle provozovaných a kultovních hnutí - trampingu.

Česká premiéra: 18. února 2023

 

Dodo Gombár Popel na křídlech Suzanne Renaud 

Režie: Dodo Gombár j. h.

Právě Suzanne Renaud a její příběh, poezie i zákruty její duše oscilující mezi milovanou Francií a nehostinnou Vysočinou, nahlédnuté autorem a režisérem Dodo Gombárem, jsou témata dalšího titulu ohledávajícího duchovní kořeny a silné tvůrčí osobnosti spjaté s Vysočinou.

Česká premiéra 22. dubna 2023  • zpráva převzata od Horáckého divadla Jihlava, p. o.
    plné znění na www.hdj.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.5.2022 / 10.5.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies