Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

Patnáctý rok spolupráce se Zakarpatím. Válka změnila podobu krajské podpory

Patnáctý rok spolupráce se Zakarpatím. Válka změnila podobu krajské podpory
Stejně jako v předchozích letech měl Kraj Vysočina i letos, kdy si připomíná patnáctý rok partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, naplánovanou aktivní spolupráci založenou na podpoře vzdělávání, zdravotnictví nebo například na výměně zkušeností hasičů a policistů. Válka ale situaci zásadně změnila. Od února stál Kraj Vysočina za realizací humanitární pomoci pro Zakarpatí v částce více než 4 miliony korun, kterou daroval buď přímo kraj nebo firmy, města, obce i příspěvkové organizace. A další humanitární pomoc ve výši půl milionu korun se chystá. Zakarpatí eviduje více než 400 tisíc uprchlíků z východu země a vedení partnerského regionu aktuálně řeší neutěšenou situaci s jejich ubytováním ve sportovních halách, školách a kulturních domech, ve většině případů se navíc jedná o matky s dětmi.
 

 
 

Zástupci oblastní rady v čele s předsedou Volodymyrem Čubirem proto v rámci rychlé návštěvy Kraje Vysočina přijeli načerpat zkušenosti s poskytováním sociálních služeb a transformací ústavů sociální péče. Právě s cílem následného využití pro sociální služby připravují na Zakarpatí rekonstrukce budov, ve kterých po jednoduchých stavebních úpravách aktuálně umožní důstojně ubytovat obyvatele z východu země. „Osobně oceňuji odvahu a odhodlání ukrajinského národa čelit ruské agresi a jsem hrdý na to, že umíme být solidární a pomáhat ukrajinskému lidu. Partnerství je v dobrých dobách snadné, v dobách zlých se však ukáže jeho pravá hodnota a pevnost,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Ukrajinská návštěva měla na Vysočině možnost vidět kromě pobytových zařízení poskytujících péči seniorům a lidem s postižením i výuku ukrajinských dětí na jedné z jihlavských základních škol nebo provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Zástupce Zakarpatské oblasti Ukrajiny přijali také poslanci z Vysočiny v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR i část senátorů v čele s předsedou Milošem Vystrčilem v sídle Senátu Parlamentu ČR.

zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.5.2022 / 9.5.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies