Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Roman Fabeš - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Kámen zahájí novou sezónu už na konci března

Hrad Kámen zahájí novou sezónu už na konci března
Přípravné činnosti na turistickou sezónu 2022 jsou na hradě Kámen v plném proudu. „Letošní největší novinkou by mělo být zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné jako nevšedního prohlídkového okruhu s průvodcem. V plánu jsou i kulturní akce, které by bylo možné v tomto mimořádně zajímavém sakrálním prostoru realizovat. Pro bližší informace průběžně sledujte webové stránky hradu Kámen,“ doporučil Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že návštěvníci se tam včas dozví přesný termín otevření kaple. V současnosti zde ještě probíhají dokončovací stavební a restaurátorské práce.
 

 
 

Ještě v mírném předstihu před turistickou sezónou, která oficiálně začíná od dubna, otevře hrad Kámen již o posledním březnovém víkendu své brány prvním návštěvníkům. Navíc za zvýhodněné vstupné platné po oba dva dny. Zpřístupnění se zatím týká pouze objektu hradu a přilehlého parku. Následně v průběhu roku by měla být otevřena též nedaleká kaple, ve které bude vytvořena expozice přibližující nálezy z krypty kaple a zároveň barokní pohřební rituál. Její otevření je závislé na dokončení probíhajících prací a také na snížení vlhkosti, která by mohla mít negativní vliv na vystavené artefakty a též na nově zrestaurovaný mobiliář včetně chrámových lavic. V nejbližší době dojde k instalaci varhan, soch, venkovním terénním úpravám a dokončení fasád. Rozestavěné rovněž zůstává návštěvnické centrum Hradu Kámen, které pozastavil předloňský nečekaný nález sklepa s valenou klenbou a středověkou studnou.

 

V loňském roce na hrad zavítalo 16 963 návštěvníků, což lze považovat za úspěch. Neboť v porovnání s předchozími roky sem vůbec nedorazily školní třídy v rámci výletů ani hromadné návštěvy účastníků letních táborů. A navíc se kvůli covidovým opatřením zkrátila sezona, neboť došlo k posunutí otevření hradu veřejnosti až na polovinu května. A své vykonalo i snížení komfortu návštěvníků z důvodu probíhajících stavebních úprav na návštěvnickém centru, kdy např. umyvadla a toalety byly nahrazeny provizorními mobilními. S tím ostatně musí návštěvníci počítat i letos. Ztížené podmínky však neodradily dva svatební páry, které si zvolily hrad Kámen pro svůj svatební obřad. Co se týče porovnání návštěvnosti s rokem 2019, tak došlo k propadu návštěvnosti o přibližně 16 procent. Snížení počtu návštěvníků vykazuje i Národní památkový ústav, které má ve své správě státní hrady a zámky. Krásným zakončením loňské turistické sezóny byl Advent na hradě Kámen,  při kterém se hradnímu kolektivu podařilo vytvořit  nezapomenutelnou sváteční atmosféru. Za speciálními komentovanými prohlídkami, zdobením perníčků, výstavou betlémů či typickým vánočním občerstvením sem dorazilo 410 osob nejen z okolí, ale též z Českých Budějovic, z Prahy nebo Plzně.

 

Navzdory zkrácení loňské turistické sezóny o sedm týdnů se podařilo realizovat řadu různorodých kulturních akcí. Z nichž se největšímu zájmu těšily hrané Večerní prohlídky hradu, které probíhaly formou krátkých divadelních scének, a během sezóny se vystřídalo hned několik témat. Ty by se měly pro velký úspěch konat i letos. Dále jsou plánovány tradiční a také oblíbené akce jako například Hrad dětem!, Víkend otevřených zahrad, Komentované prohlídky parku, Hrad Kámen napříč staletími či Kámenské hradohraní Jejich realizace bude však závislá na aktuální situaci. Návštěvníci také kvitovali zavedení pondělního odpoledne jako otevíracího  dne v průběhu letních prázdnin, a proto tato otevírací doba bude zachována i letos. Stejně jako speciální hravý program Hradem po jedné stopě, díky kterému si prohlídku užijí i děti.

 

Drobné změny dozná interiérová expozice, neboť zde letos zůstane vystaveno jen několik kočárků. Ostatní kočárky společně s kolébkami budou vypůjčeny na výstavu do Muzea Vysočiny v Třebíči. Uvolněný prostor v malé výstavní síni vedle pokladny hradu bude využit k prezentaci třech unikátních motocyklů české výroby. První z nich bude motocykl ČZ 250/485.1 zvaný Egypťan z roku 1982. A proč se mu takto říkalo? Pokud to ještě nevíte, zjistíte to při návštěvě hradu. Další dva motocykly budou zástupci motokrosových sportovních motocyklů Praga ED 250 z roku 2001 a VM Motor MX 610 F z roku 2010. V průběhu roku bude pelhřimovské muzeum usilovat o získání jednoho z posledních typů motokrosových motocyklů ČZ, který získal prvenství ve světovém poháru konstruktérů. Pokud se podaří, bude vystaven na hradě ještě v průběhu letošní sezóny, jak tomu bylo v loňském roce u motocyklu Jawa 350/633 Bizon.

 

A dobré zprávy nakonec: výše vstupného zůstává zachována na loňské úrovni, ačkoliv ceny všeho stoupají strmě vzhůru. Navíc obchvat okolo obce Kámen je již v plném provozu a díky tomu se snížil provoz obcí. Při cestě z parkoviště, které je dostupné uprostřed návsi a jeho kapacita je plně dostačující, se chodci nemusí obávat o svoji bezpečnost, jako tomu bylo v minulosti za silného provozu nákladních i osobních vozidel. Využijte tedy mimořádného snížení vstupného ve dnech 26. a 27. března a zavítejte na první letošní prohlídku hradu Kámen! Jste srdečně zváni.


kámen

kámen

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.3.2022 / 14.3.2022

 

Cesta: Titulní stránka > Roman Fabeš - náměstek hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies