Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Přibyslavské slavnosti a 30. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi

Na konci minulého týdne se konaly Přibyslavské slavnosti, jejichž součástí byl už 30. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Zahájení slavností probíhá vždy společně s tiskovou konferencí, tentokrát na zámku v Přibyslavi, kde byly také vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší sýrové etikety Klubem sběratelů kuriozit, přičemž letos se hodnotilo 102 kusů etiket z 15 firem. Dále byla otevřena výstava k 30. výročí Mlékárenského dne v Přibyslavi, vyhlášení vítězů výtvarné a literární soutěže dětí ze základní školy a výstava s názvem Mléko. Kromě odborné soutěže probíhá také divácká soutěž Přibyslavský krajáč o nejlepší expozici mléčných výrobků. Součástí tiskové konference je i prezentace mlékárenských společností a ukázky jejich novinek. V letošním roce se zúčastnilo rekordních 23 mlékáren a statků.
 

 
 

Na tiskové konference vystoupil starosta Přibyslavi Martin Kamarád, který představil novou publikaci s názvem Dlouholetá tradice mlékárenství na Vysočině pokračuje, skleněné ceny pro vítěze a poděkoval všem přítomným za jejich práci a obětavost během covidové pandemie, která ovlivnila podnikání v mlékárenském oboru. Cílem slavností dle jeho názoru není jen setkání a ukázky produktů či výrobků z mlékáren a sýráren, ale i inspirace pro podnikání a hledání nových partnerů. Za Českomoravský svaz mlékárenský vystoupil Jiří Kopáček, který upozornil na význam Mlékárenských dnů – edukaci spotřebitelů, vliv na zdravý životní styl, přístupnost a dosažitelnost mléčných výrobků a zároveň negativní návrhy na nahrazování mléčných výrobků za výrobky regeneračního bezmléčného zemědělství a zdražování z důvodů nových požadavků na obaly. Domnívá se, že není vhodné nahrazovat všechny mléčné výrobky živočišného původu, které slouží jako kritické a udržitelné kritérium obyvatel, za výrobky nemléčného původu. Výhodou mléčných výrobků je, že je můžeme vyrábět celý rok a doplňovat potraviny pravidelně a zdravým způsobem. Uvedl několik statistických údajů za rok 2020 v ČR, a to že se zvýšil mléčný ekvivalent - spotřeba mléka byla 262,5 l/osobu/rok a také nákupní cena mléka se zvyšuje a v průměru je 8,85 Kč za litr.


„Kraj Vysočina se finančně podílí na Přibyslavských slavnostech a připravil výstavu s názvem Co víte o mléce?“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček. „Za kraj děkujeme všem vystavovatelům za kvalitní potraviny a naším cílem je, přesvědčovat spotřebitele o kvalitě a zdravém významu mléčných výrobků a zároveň budeme podporovat krátké dodavatelské řetězce, tedy místní farmáře a zemědělce tak, jak se to daří našim sousedům v Německu a Rakousku,“ sdělil v závěru Lukáš Vlček.


Zástupci ministerstva zemědělství Martin Štěpánek a František Sládek z Potravinářské komory ČR informovali o dotačních titulech a jejich procedurách, o problémech s obaly během Covid-19 a jednání s EKOKOM, revizi českých potravinových cechovních norem. Poslední vystupující agrární analytik Petr Havel zdůraznil, že markenting a osvěta v oblasti mlékárenství je velice důležitá, aby si spotřebitelé uvědomili nejen uhlíkovou stopu, ale i zdravotní pozitivní mléčnou stopu. Poslední nutriční doporučení byla přehodnocena ve prospěch mléčných produktů.


V průběhu prvního dne Přibyslavských slavností probíhá tradičně odborné hodnocení 89 přihlášených mléčných výrobků, které jsou rozdělené do 4 kategorií a v odpoledních hodinách jsou již známí vítězové. Následně vždy v sobotu začínají ochutnávky mléčných výrobků, divácká soutěž s názvem Přibyslavský krajáč a pro širokou veřejnost byl i tentokrát připraven bohatý kulturní, hudební a doprovodný program.


  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.9.2021 / 14.9.2021

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze