Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Rakousko trápí tranzit vytěženého českého dřeva

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek tento týden přijal velvyslankyni Rakouské republiky J.E. Bettinu Kirnbauer.
 

 
 

„Jde o první diplomatickou návštěvu, se kterou jsem měl jako hejtman Vysočiny možnost z očí do očí diskutovat pohled na fungování krajských samospráv. Velvyslankyně, která je ve své funkci necelý rok, se zajímala především o aktuální covidovou situaci v regionu, o průběh zvládání a dopady pandemie, ocenila spolupráci partnerských regionů Vysočiny a Dolního Rakouska, kde kontakty a spolupráce fungovaly i v době povinných distanců. Velice příjemná byla výměna zkušeností s podporou regionálních produktů. Zatímco na české straně hraje velkou roli pro výběr výrobku nejnižší cena v obchodních řetězcích, na rakouské straně mají místní výrobky velkou oblibu a veřejnost je ochotná si za ně připlatit, navíc je vyhledává. I u nás se ale situace pomalu mění, vnímání poměru kvality a ceny u potravin se především u mladé generace stává kritériem pro nákup zboží na trzích nebo ze dvora,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Bettina Kirnbauer otevřela i téma dopravy, především pak spojení Prahy s Vídní. Rakouskou stranu velice trápí nedokončené kvalitní a kapacitní silniční spojení obou států. V této souvislosti byla zmíněna plánovaná výstavba vysokorychlostní železniční trati, která by měla v budoucnu Prahu spojit přes Brno s Vídní. Méně radosti dělá rakouské straně extrémní tranzit vytěženého kůrovcového dřeva, které je z České republiky přes Rakousko převáženo dále do evropských zemí. Stejně jako u nás i za hranicemi silnice pod naloženými těžkými návěsy trpí, přetížené náklady se podepisují na kvalitě a životnosti dopravní sítě. Rakousko řeší v současné době totožné problémy, jako Česká republika – kůrovce a sucho.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek informoval velvyslankyni Bettinu Kirnbauer o připravované regionální konferenci k dobrovolnictví, kterou plánuje Kraj Vysočina a požádal ji o zprostředkování kontaktů na rakouské odborníky, kteří by měli zájem sdílet své zkušenosti, pohovořit o současné prověřené praxi, o metodách tamní rozvinuté dobrovolnické sítě a poukázat na příklady dobré praxe. Zmíněn byl i vážný zájem Střední průmyslové školy stavební akademika S. Bechyně v Havlíčkově Brodě o zprostředkování kontaktů na možnou partnerskou školu.

 

Velvyslankyni Rakouské republiky doprovodil na oficiální návštěvě Vysočiny honorární konzul Georg Stöger.

J. E. Bettina Kirnbauer navštíví Kraj Vysočina opět v říjnu, kdy pro ni bude připraven celodenní regionální program.

Velvyslankyně

Velvyslankyně

  • Více informací Zbyněk Čech, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.7.2021 / 15.7.2021

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze