Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Komise pro sociální věci AKČR diskutovala podmínky výzvy REACT-EU

Přes dvě miliardy korun evropských dotací má Česká republika k dispozici na sociální infrastrukturu se zvýšenou energetickou účinností. Nejen kraje budou moci požádat o peníze, např. na nákup budov, zařízení a vybavení, výstavbu a stavební úpravy pro ambulantní, terénní a pobytové sociální služby komunitního typu. V případě nákupu vozidel pro sociální služby se musí jednat o vozidla na alternativní paliva (CNG/elektro/vodík) nebo o vozidla na konvenční paliva (benzín/diesel), splňující emisní limit 95 g CO2/km. Vzhledem k nastaveným podmínkám na energetickou náročnost a omezenou kapacitu objektů prozatím obdrželo ministerstvo pro místní rozvoj pouze 7 projektů za 139 miliónů korun, výzva je otevřena do února 2022 nebo do vyčerpání alokace. V této souvislosti apeluje Komise Rady AKČR pro sociální věci na ministerstvo pro místní rozvoj, aby ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí a ÚOHS přehodnotilo podmínky pro následující výzvy, týkající se například doložení Pověření k v
 

 
 

Minimální výše celkových způsobilých výdajů podaných do IROP prostřednictvím nového nástroje REACT-EU na jeden projekt je 500 tisíc korun a maximální výše je 60 milionů korun. Podmínkou ale je, že projekty musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2023. O podporu mohou žádat kraje, obce i další organizace. „Kraj Vysočina má ambice využít REACT-EU v sociálních službách především pro dovybavení sociálních zařízení ekologickými automobily a výstavbu nového objektu pro osoby s chronickým duševním onemocněním, kterým poskytuje pobytové sociální služby příspěvková organizace kraje Domov ve Věži,“ informoval hejtman Kraje Vysočina a předseda Komise pro sociální věci AKČR Vítězslav Schrek.

 

Na programu červnového jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální věci, která se konala na Vysočině ve Valči, bylo dále projednání reformy dlouhodobé péče (řeší MPSV) a reformy psychiatrické péče (řeší MZd). V jejím případě zatím není dosud jasné, kdo bude administrovat případné dotační tituly zaměřené na tuto oblast a jaká bude jejich alokace, resp. které ministerstvo či úřad bude uplatňovat peníze v rámci příprav budoucího státního rozpočtu. Ne zcela jasné je financování dosavadních krajských koordinátorů psychiatrické péče. Téma bude na doporučení komise projednáno i s krajskými kolegy sdruženými ve zdravotní komisi AKČR.

 

„V rámci jednání odborné sociální komise došlo i na jednání o výpadku financování individuálních projektů, dříve podporovaných evropskými dotacemi. Ministerstvo práce a sociálních věcí připustilo, že výpadkem evropských dotací je nejvíce zasažen Kraj Vysočina, a to ve výši více než 102 miliónů korun, dále Liberecký kraj ve výši 43 miliónů korun a hlavní město Praha ve výši 5,6 miliónů korun. Kraje pracovníkům MPSV předložily i další argumenty, které způsobují prohlubující se deficit financí pro sociální služby, především nepokrytím nákladů souvisejících s navyšováním mezd a rozšiřováním kapacit v regionech. O tom budu jako předseda komise jednat v pondělí v rámci jednání hejtmanů s ministryní práce Janou Maláčovou a premiérem Babišem,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek.

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.6.2021 / 11.6.2021

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze