Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí bude vstup do Muzea Vysočiny Třebíč zdarma

MVT
Už v roce 1977 byl mezinárodní radou muzeí ICOM ustanoven Mezinárodní den muzeí s cílem upozornit veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Jedná se o významnou muzejní událost po celém světě. „Přijďte oslavit tento významný den v úterý 18. května do třebíčského muzea. Po celý den bude bezplatný vstup do čtyř stálých expozic a na výstavu,“ srdečně zve Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že je samozřejmě nutné dodržet aktuální hygienická opatření.
 

 
 

Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví okolo 18. května. Někde jsou pořádány jednorázové aktivity, jinde i víkendové nebo rozložené do celého týdne. Hlavním cílem akce, jak uvádějí pořadatelé, je setkat se v muzeu na základě hesla „Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“. Pro každý rok je vyhlášeno jiné téma, a to podle aktuální situace. Tématem letošního ročníku je Budoucnost muzeí: Obnova a nové vize. Neboť loňský rok těžce poznamenala pandemie COVID-19, která však přetrvává i v současnosti. A právě kulturní sektor patří mezi velmi zasažený, a to nejenom v rámci naší republiky, nýbrž celosvětově. I přes všechny těžkosti nechtějí muzea rezignovat a začala hledat nové postupy a inovativní řešení s cílem prosadit kreativní potenciál kultury.

 

Při příležitosti oslav tohoto mezinárodního dne bude do celého muzea na zámku v Třebíči vstupné zdarma. Vedle stálých expozic bude v zámecké konírně přístupna výstava Když slunéčko zemi políbilo aneb pocta národopisci Vratislavu Bělíkovi (1900-1988). Tento badatel a spisovatel zasvětil celý svůj život lidové kultuře regionu. Jeho přínos v oblasti etnografie je neopomenutelný i v dnešní době. Výstava se původně měla uskutečnit již v loňském roce, neboť na něj připadalo 120. výročí od narození Vratislava Bělíka. Bohužel kvůli koronavirovým opatřením musela být její realizace posunuta. A zároveň byly upraveny doprovodné akce. Tato výstava bude v muzeu k vidění až do 13. června. Při příležitosti Mezinárodního dne dětí se v úterý 1. června v 16 hodin uskuteční dětská vernisáž. Dále by měly proběhnout výtvarné dílny a výstava by měla být zahrnuta do tradičního programu pro rodiny s dětmi Do muzea za tradicí. A na poslední den výstavy, tj. neděli 13. června, je plánováno ukončení výstavy spojené v 15 hodin s komentovanou prohlídkou a setkáním s Dobromilou Vlčkovou a Pavlou Porubskou, Bělíkovou dcerou a vnučkou.

 

Zároveň 18. května bude v Centru tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici zpřístupněna výstava s názvem Centra tradiční lidové kultury příhraničních regionů. Volně přístupné panely prezentující jednotlivá centra zde budou k vidění až do 30. června, a to vždy od úterý do pátku.

 

Úplnou otevírací dobu jednotlivých objektů a další informace jsou dostupné na webové stránce muzea www.muzeumtr.cz.

bělík


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 13.5.2021 / 13.5.2021
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze