Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská muzea a galerie se konečně otevírají veřejnosti. Některá omezení ještě potrvají

1
Vůbec poprvé v tomto roce se v úterý 11. května veřejnosti otevřou sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládními nařízeními přijatými v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. A to již od 18. prosince loňského roku. „Otevření čtyř muzeí, tří galerií a dvou hradů je však podmíněné omezeními v podobě zákazu skupinových prohlídek, počtu návštěvníků, který nesmí být vyšší než je 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy přístupné veřejnosti, dvoumetrových rozestupů a nošení respirátorů,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že úplné aktuální informace včetně otevírací doby jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých organizací.
 

 
 

Muzeum Vysočiny Třebíč zpřístupňuje pro individuální zájemce všechny čtyři expoziční trasy včetně trasy Valdštejnové na Třebíči. A v zámecké konírně výstavu Když slunéčko zemi políbilo – pocta Vratislavu Bělíkovi, který proslul jako folklorista, národopisný pracovník, sběratel lidových písní, pověstí a zvyků. Jeho celoživotní zájem byl o lidovou kulturu, kroje a lidová řemesla zejména Horácka a Podhorácka. Pobočky třebíčského muzea zůstávají nadále zavřené, neboť na zámku v Moravských Budějovicích probíhá rekonstrukce a příprava nových expozici v rámci evropského projektu a otvírací doba muzea v Jemnici je až od června. Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči otevře své brány veřejnosti při příležitosti mezinárodního dne muzeí v druhé polovině května.

 

Rovněž Muzeum Vysočiny Pelhřimov otevírá všechny svoje expozice, výstavní sál a částečně i hrad Kámen. Na hradě bude veřejnosti přístupná trasa bez průvodce představující sbírku motocyklů, které neodmyslitelně k tomuto objektu patří. A návštěvníky zajisté potěší právě rozkvétající park obklopující objekt hradu.

 

Muzeum Vysočiny Jihlava vedle stálých expozic nabídne prohlídku výstav, a to nejenom ve expoziční budově na Masarykově náměstí v Jihlavě, ale též v Třešti a Telči. V prostorách telčské univerzitní knihovny a v Kavárně-cukrárně Haas je až do konce června k vidění retrospektivní výstava autorských obrazů a kreseb výtvarnice Lenky Dvorníkové-Včelové.  V Jihlavě jsou to hned tři výstavy, a to Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea, Photographia Natura a Jan Bechyně – známý neznámý. Největší zájem se ale tradičně očekává o hrad Roštejn. Na hradě bude v provozu interaktivní přírodovědná trasa B, věž a kaple sv. Eustacha. Neboť se jedná o samostatně přístupné expozice. Trasa A prozatím zůstane uzavřena, stejně jako hradní občerstvení. To by se mělo otevřít spolu se zahrádkami restaurací přibližně o týden později.


Ještě tři týdny bude v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod k vidění výstava historických pohlednic ze sbírky pana Bohumíra Špačka, který se tomuto koníčku věnuje již od roku 1987. Výstava s názvem Mizející město představuje zejména pohlednice vztahující se k Německému Brodu první pol. 20. stol. A standardně budou také přístupny muzejní expozice.

 

Na návštěvníky se těší i v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Své brány otevře horácká galerie v úterý 11. května v 9 hodin. V první den čeká na každého malý dárek, v 16 hodin speciální rituál Matěje Koláře a bude mimořádně otevřeno do 18 hodin. A pokud jste nestihli aktuální výstavy galerie, určitě si je nenechte ujít. Stávající výstavy totiž galerie prodlužuje takto: Letem Bornovým světem  do neděle 23. 5., Na houby! – do čtvrtka 20. 5., CHKO v proměnách času – do neděle 6. 6.

 

Do Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě se můžete přijít pobavit nad malovaným humorem Pavla Matušky na výstavě Hříchy a hříčky naší doby.

 

A po téměř pětiměsíční pandemické odmlce zve návštěvníky do svých výstavních prostor i Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. V galerijní budově na Masarykově náměstí se mohou návštěvníci těšit na výstavu Element SKLO – Matérie fantazie, která prezentuje autorskou tvorbu sklářských výtvarníků, design a výrobu, a práce studentů specializovaných středních škol.

Tvorbu současného malíře Daniela Balabána představuje nově nainstalovaná výstava v budově galerie v Komenského ulici. V prostorách galerie Alternativa probíhá projekt s názvem Nesebereš!, který blíže zkoumá komplikovaný vztah člověka k přírodě.  • Jana Komínová a Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 10.5.2021 / 10.5.2021
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze