Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Okres Havlíčkův Brod: Zapojte všechny smysly a ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

Zapojte všechny smysly a ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se procházkou do probouzející se přírody a načerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.
 

 
 

OKRES HAVLÍČKŮV BROD

Přijměte naše pozvání do okresu Havlíčkův Brod a „ProŽIJTE“ jeho atmosféru všemi smysly:


Sluch

Zaposlouchejte se do zvuků jara na Ornitologické pozorovací stezce. Trasa dlouhá 3 km začíná na hrázi Jiříkovského rybníka nedaleko obce Kámen a navazuje na přírodní rezervaci Havranka – chráněný rozsáhlý komplex mokřadních luk. Nedotčená příroda je útočištěm celé řady mokřadních druhů ptáků a poskytuje vhodné podmínky pro jejich pozorování. Zajímavostí je také kosatcová louka.

Havranka

Chuť

Ochutnejte vodu z léčivých pramenů studánek. Naplánujte si výlety ke kaplím sv. Anny. Tu první z nich naleznete nedaleko obce Dobrohostov. K oblíbenému poutnímu místu vede modrá turistická trasa z obce Úsobí. Starší barokní kaple sv. Anny je dostupná z obce Pohled po žluté turistické značce a prochází památnou lipovou alejí čítající 600 kusů až dvousetletých stromů.

sv. Anna u Pohledu

Čich

Nadechněte se vůní přírody zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou a prozkoumejte jeho romantická zákoutí. Park rozkládající se na ploše 16 hektarů specifický anglickou krajinářskou úpravou s prvky drobných zahradních staveb je ideálním místem pro odpočinek. Parkem je možné procházet po trase o celkem 11 zastaveních. Jeho nedílnou součástí je také nově zrekonstruovaná oranžerie s grottou (umělou jeskyní) a kašnou, do které teče voda samospádem z parkového jezírka.


park Světlá
Zrak

Podívejte se na krajinu Vysočiny očima Jana Zrzavého. „Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého“ je název dvaadvacet kilometrů dlouhé naučné stezky, která začíná v jeho rodné Okrouhlici a provází dále přes Krásnou horu až k hradu Lipnice. Jednotlivá zastavení ukazují konkrétní malířem zachycená místa, kterými se inspiroval při své tvorbě.

Krásná Hora

Hmat

Nebojte se dotknout Čertova kamene. Mohutný samostatně stojící skalní útvar na jižním svahu vrchu Melechov je přírodní památkou. Na vrcholu Čertova kamene můžete sáhnout do skalní mísy, ve které se i v suchém období zadržuje voda. Přístupný je na kole nebo pěšky po červené turistické značce vedoucí z obce Rejčkov.

Čertův kámen

Zajímavost na konec:

Číhošt

Málokdo ví, že na území okresu Havlíčkův Brod se nachází geografický střed České republiky. Památník s deskou naleznete nedaleko obce Číhošť. Obcí prochází také modře značená Cesta Josefa Toufara vedoucí z Leštiny do Smrčné.

geografický střed ČR u obce Číhošť
  • Veronika Švarcová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.5.2021 / 3.5.2021

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze