Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská knihovna Vysočiny

 

 
 

Jaký byl rok 2019 z pohledu Vaší organizace?

 

Největší pozornost byla zaměřená na stavbu nové budovy krajské knihovny a oprávněně, stavba v průběhu roku rostla doslova před očima a my jsme celý průběh pravidelně zaznamenávali a předávali jsme aktuální informace prostřednictvím webu https://www.kkvysociny.cz/stavba-nove-budovy-krajske-knihovny-vysociny/ i facebooku, a činíme tak stále.

 

Na začátku května jsme byli velice potěšeni, když jsme v rámci slavnostního vyhlášení vítězů Kulturních a sportovních cen města Havlíčkova Brodu za rok 2018 obdrželi ocenění v kategorii Významný dlouhodobý přínos městu v oblasti umění, zájmové umělecké činnosti.

V konkurenci ostatních nominovaných je to významné ocenění a znamení, že svou práci dělá knihovna dobře. Samozřejmě je to i závazek vůči všem čtenářům a návštěvníkům, že i nadále pro ně bude knihovna otevřenou institucí poskytující odborné knihovnické služby, stále se rozvíjejícím a snadno dostupným informačním, kulturním a vzdělávacím centrem.

 

Opět jsme se připojili k velmi úspěšné celostátní akci Noc v muzeu a v galerii a ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod jsme pozvali širokou veřejnost na koncert folkové zpěvačky Pavlíny Jíšové. Připojili jsme se k tradičním celostátním akcím Noc s Andersenem, Noc literatury, Týden knihoven, Den poezie, Den pro dětskou knihu nebo Knížka pro prvňáčka. Připravili jsme doprovodný program 29. Podzimního knižního veletrhu a nechybělo ani ocenění vítězů soutěže „O nejkrásnější knihu“. Na „Knihovnické slavnosti“ jsme ocenili nejlepší knihovníky z neprofesionálních knihoven Kraje Vysočina.kkv

kkv


Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Pokud jde o akce, které vzbudily mezi návštěvníky největší ohlas, byly to bezpochyby akce spojené s několika významnými výročími. Jedním z nich bylo 100. výročí vydání prvního knihovního zákona, dalším významným výročím pak bylo 125. výročí založení knihovny v Havlíčkově Brodě. K oběma výročím jsme připravili řadu doprovodných akcí pro veřejnost a také výstavu ve vestibulu Staré radnice.

Našim čtenářům a návštěvníkům jsme připomněli i další významná výročí, například 30 let od sametové revoluce. Proběhly přednášky, besedy a také 3. Reprezentační ples knihovny s podtitulem tančíme v sametu.  

 

Mezi dětskými čtenáři to byla jednoznačně výtvarná soutěž o nejlepší ilustraci k povídce „Hejkal se nesmí bát“, kterou napsala spisovatelka Markéta Hejkalová. Výsledkem společného snažení se stala jedinečná publikace, ve které je povídka o hejkalovi a jeho přátelích doprovázená neuvěřitelným množstvím ilustrací od 85 dětských ilustrátorů, kteří se do soutěže se svojí ilustrací přihlásili a uspěli. Slavnostní křest knihy jsme spojili s vyhlášením výherců výtvarné soutěže.

 

Další velice oblíbenou aktivitou zaměřenou na podporu čtení se staly odpolední „Čítárničky“, při kterých dětem předčítají známé osobnosti (např. herci, kteří navštíví naše město a před večerním představením se zastaví u nás v knihovně). Návštěvníci tak mohli za dobu existence Čítárniček slyšet např. herečky Vandu Hybnerovou, Nelu Boudovou, Annu Polívkovou či herce Václava Vydru.

 

Stabilní součástí našich akcí se stal Čtenářský klub. Poprvé jsme ho představili vloni v rámci Března – měsíce čtenářů, přičemž naším cílem bylo umožnit čtenářům podělit se o své čtenářské zážitky s ostatními a zároveň načerpat inspiraci, v klidu, pohodě, s dobrým čajem nebo kávou. Setkání se uskutečňují každý měsíc, vždy s novým knižním tématem. 


kkvCo zajímavého připravujete pro rok 2020?

 

Ani v letošním roce nebude chybět pestrá nabídka kulturních a vzdělávacích akcí. Na Březen – měsíc čtenářů jsme např. naplánovali talk show se Zbigniewem Janem Czendlikem nazvanou Postel, hospoda, kostel nebo besedu s cestovatelem a fotografem Tomášem Kubešem Černobyl – spící peklo; po natočení seriálu Černobyl se zájem o tuto tematiku prudce zvýšil. Milovníky hudby jistě potěší naplánované koncerty.

Připravujeme doprovodný program na jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat 23. a 24. října 2020 v Havlíčkově Brodě. Jeho motto, „Země úsměvů“, odkazuje k humoristické literatuře, k radosti, kterou nám literatura přináší a také k tomu, že číst knihy není nudná povinnost, nýbrž jedna z nejzábavnějších činností, jaké na světě existují.

 

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání.

 

V druhé polovině roku 2020 nás čeká stěhování do nové budovy krajské knihovny. Věřím, že všichni příznivci naší knihovny se na tento okamžik, na který jsme čekali tak dlouho, těší. Zároveň máme obavy, aby se vše zvládlo včas a podle našich představ, aby se knihovna líbila. Je před námi hodně práce, vše musíme pečlivě naplánovat. Těšíme se na to, že na konci roku budeme moci přivítat naše čtenáře v nové budově Krajské knihovny Vysočiny.

 

kkv


Na otázky odpovídala: Ing. Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny, http://www.kkvysociny.cz

 


 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 14.1.2021 / 14.1.2021
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze