Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská muzea a galerie se pro veřejnost od pátku 18. 12. opět uzavírají

Již potřetí v letošním roce dochází k uzavření muzeí a galerií pro veřejnost. Toto opatření souvisí se zhoršující se epidemickou situací na území České republiky, resp. s rychlejším šířením nemoci covid-19. Příznivci kultury a umění se tak s uměním budou moci setkávat opět zejména pouze virtuálně prostřednictvím on-line výstav a doprovodných programů umístěných na webových stránkách jednotlivých organizací.
 

 
 

Zpřísňující se opatření se dotýkají řady oblastí. Pro Kraj Vysočina, zřizovatele příspěvkových organizací, to v oblasti kultury znamená uzavření 7 paměťových institucí. Jedná se o 4 muzea a 3 galerie, konkrétně o Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Muzeum Vysočiny Jihlava, Muzeum Vysočiny Pelhřimov a Muzeum Vysočiny Třebíč, včetně poboček.


Níže nabízíme přehled výstav a kulturních zážitků, které aktuálně připravují a postupně zpřístupňují muzea a galerie zřizované Krajem Vysočina:

 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě od pátku 18. 12. plynule přechází pro veřejnost do „on-line prostředí“. Návštěvníci mohou na webových stránkách zhlédnout výstavu Bedřicha Rozehnala (1902-1982) a výstavu Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy. Rozsáhlá výstava Letem Bornovým světem sice nebude k vidění on-line, zájemci si však mohou zkrátit čekání na její případnou návštěvu v příštím roce nákupem katalogu v e-shopu galerie. K získání novinek „z galerie“ mohou příznivci nadále sledovat facebook Horácké galerie, který bude informovat nejen o případném znovuotevření, ale připraveny jsou i pohledy „do zákulisí“, ukázky výstav, návrhy edukačních aktivit apod.

 

Také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se po dobu uzavření snaží přiblížit své aktuální výstavy zájemcům on-line formou. K tomu využívá především sociálních sítí, jako facebook nebo instagram. Konkrétně se příznivci umění mohou těšit na krátká videa k výstavě Terezy Říčanové Černá zvířata, ve kterých figuruje samotná umělkyně. Pro nejmenší návštěvníky, ale samozřejmě nejenom pro ně, chystá edukátorka Pavlína Pitrová videonávody na jednoduchá tvoření, která si každý může vyzkoušet v domácím prostředí. Tvoření se tematicky budou také týkat výstavy Terezy Říčanové. Aktuální výstavy bude galerie zprostředkovávat i pomocí fotografií z expozic (DOBĚ NAVZDORY: Jiří Načeradský (1939-2014)) nebo formou rozhovorů s umělci a kurátory (Artur Magrot / Canis Lupus).


Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě rovněž opět veškeré své aktivity přesunuje na webové stránky a facebook, které zůstávají jediným komunikačním prostředkem s návštěvníky. Zde on-line zpřístupní aktuální výstavu připravenou ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod, která mapuje výtvarnou tvorbu tří generací rodiny Škrabánků. Výstava Procházet temným lesem přibližuje krajinářskou tvorbu Františka Škrabánka (1901-1974), obrazy a kresby s figurální tematikou jeho syna Věroslava (1928-1963) a fotografie vnuka Věroslava (1957). Vedle této aktuální výstavy jsou na webových stránkách galerie další on-line výstavy ze sbírek. A nejen pro děti navštěvující výtvarný kroužek jsou na webových stránkách zveřejněny náměty a postupy pro různá výtvarná tvoření. Milovníci místní historie zde najdou mimo jiné publikované články k historickým objektům v Havlíčkově Brodě. Na facebooku již od začátku adventu galerie postupně zveřejňuje adventní a vánoční čas z pohledu církevního roku a seznamuje nejen ty nejmladší s mnohdy již zapomenutými tradicemi a zvyky našich předků prostřednictvím vysvětlujících textů a ilustrací Jana Kudláčka ze sbírek galerie. Tento cyklus bude ukončen svátkem Tří králů 6. ledna 2021.


Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod by kromě virtuálního zpřístupnění výše uvedené výstavy Procházet temným lesem, kdy se na výstavu chystala řada návštěvníků právě v průběhu vánočních svátků, rádo od nového roku potěšilo veřejnost cyklem připomínek vybraných událostí spojených s osobností Karla Havlíčka Borovského. Od jeho narození uplyne v roce 2021 200 let.

 

Muzeum Vysočiny Jihlava aktivně komunikuje s veřejností na sociálních sítích – facebooku a instagramu v rámci programů Do muzea trochu jinak. Jeho část s podtitulem Jihlava vypráví (věnovaná historii města) má za sebou několik pokračování a po krátké vánoční pauze se obnoví v průběhu prvního lednového týdne. Další část tohoto programu s podtitulem Jak to bylo s exponáty probíhá i nyní, věnuje se exponátům archeologického charakteru a po vánočních svátcích bude opět pokračovat. V provozu zůstává i facebooková stránka Muzejní přírodovědci Jihlava.


Muzejní výdejní okýnko Muzea Vysočiny Třebíč bude „otevřené“ až do pátku 25. prosince. Posledním představeným umělcem bude od pátku 18. prosince český malíř, výtvarný kritik a legionář Viktor Nikodém. Vánoční výstava betlémů bude vzhledem k uzavření muzea připravená od soboty 19. prosince ke zhlédnutí pohledově ze zámeckého nádvoří. Bude nasvícená, mírně přeinstalovaná a vidět ze všech tří oken z nádvoří do tzv. konírny, denně od 9 do 19 hodin až do neděle 3. ledna. A připraveno je toho mnohem více. Vánoční atmosféru na zámeckém nádvoří dokreslí slaměný betlém. On-line bude výstava prezentována na facebooku i na webových stránkách muzea videem.


V Muzeu Vysočiny Pelhřimov pokračuje výstava za okny muzea, která představuje vybrané ukázky z tvorby Jaroslava Zieglera, jehož životní cesta je spjata též s Vysočinou. Každý den jsou za okny zámecké budovy vystavena díla z jeho produkce, která jsou průběžně obměňována. Sváteční období si je možné zpříjemnit procházkou centrem Pelhřimova. Na vybraných objektech jsou umístěny samolepky s heslem Místa Jaroslava Zieglera a QR kódem. Po načtení kódu do mobilního zařízení se zobrazí krátké video zachycující historické vyobrazení daného místa v pojetí od Jaroslava Zieglera doprovázené komentářem odborných pracovníků pelhřimovského muzea nebo citací z Zieglerových poznámek. Na muzejním webu jsou prezentovány videoupoutávky k vybraným exponátům či částem objektů. Muzeum nabízí i publikaci věnovanou J. Zieglerovi.  • Lenka Novotná a Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 18.12.2020 / 18.12.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze