Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Odpady Vysočiny

Mobilní verze webu

Omezit plýtvání potravinami je snadné. Rozhodnutí je na každém z nás

Omezit plýtvání potravinami je snadné. Rozhodnutí je na každém z nás
„Každý z nás může omezit plýtvání potravinami a pomoci lidem v nouzi,“ těmito slovy zahájil svou návštěvu v Potravinové bance Vysočina Lukáš Vlček, náměstek hejtmana za resort lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí a osobně přispěl zakoupeným zbožím do další potravinové sbírky. Iniciátorem a jedním za zakladatelů Potravinové banky Vysočina byla společnost Háta, o.p.s., v čele s ředitelkou Ivetou Vrbovou. Potravinová banka Vysočina v Ledči Nad Sázavou využívá ke svému provozu sklady, které se do dnešních dnů rozrostly na více než 400 m2. V těchto skladech je možné ukládat také potraviny – přebytky od zemědělců a prvovýrobců, proto se Kraj Vysočina chce obrátit s prosbou o spolupráci také na agrární sektor.
 

 
 

„Třetina všeho vyprodukovaného jídla na světě se vyhodí nebo znehodnotí.  V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Jsem rád, že během již 7. ročníku potravinové sbírky, která se konala v sobotu 21. listopadu, se na Vysočině podařilo shromáždit celkem 16,45 tun potravin, které najdou své uplatnění u osob v sociální nouzi a neskončí v popelnicích nebo na skládkách komunálního odpadu a nebudou tak zatěžovat odpadové hospodářství. Obchodním řetězcům, dobrovolníkům a organizátorům potravinové sbírky patří velké poděkování, protože vlivem koronavirové pandemie vzrostl počet osob, které se dostaly do obtížné životní situace, a každý svým osobním přístupem může pomoci,“ doplňuje náměstek Lukáš Vlček. V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat 396 tun potravin, z nichž je možné připravit až 800 000 porcí jídla.

 

Sociální smysl potravinových bank je přínosný hlavně pro ohrožené skupiny obyvatel. Často je mylné povědomí o provozu těchto bank. Nefungují tak, že si sem kdokoliv může přijít pro jídlo. Jejich partnery jsou hlavně města a obce, sociální organizace apod. Tedy je zde jasná kontrola, co se s darovanými potravinami děje a kdo je přijímá. Pokud někdo neměl možnost se zúčastnit potravinové sbírky a chtěl by pomoci lidem v nouzi, je možné přímo oslovit zástupce Potravinové banky Vysočina nebo jejich partnery, kteří každý týden sváží zboží z obchodních řetězců a od jednotlivých dárců. U zboží darovaného potravinové bance lze uplatnit určitou úlevu - ve stanovených případech pro výpočet DPH vycházet ze základu daně, který je v minimální hodnotě i blížící se nule. Jedná se o případy, kdy jde o zboží s končícím datem spotřeby či trvanlivosti nebo o zboží jinak nevyhovující pro běžný prodej, například s poškozeným obalem, avšak stále upotřebitelné. Dárce může obdržet od potravinové banky potvrzení o darování potravin, ze kterého bude patrný předmět a rozsah daru.

Pokud byste chtěli podpořit činnost Potravinové banky Vysočina a každý sám u sebe začít s omezováním plýtvání potravin, tak se podívejte na níže uvedené webové stránky nebo můžete až do 1. 12. 2020 darovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line nákupu.

Více informací na potravinovebanky.cz/potravinova-banka-vysocina/  a zachranjidlo.cz/kolik-se-plytva/


Foto. Náměstek hejtmana Lukáš Vlček při návštěvě Potravinové banky Vysočina v Ledči nad Sázavou

pbv

pbv

pbv

pbv

  • Více informací Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.11.2020 / 25.11.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze