Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nikola Svobodová

Svobodová
Oceněna v roce 2020.
 

 
 

Mladá vědkyně Nikola Svobodová se zaměřila na výzkum rakoviny. Jedním z jejích cílů je technologie, která by usnadnila vývoj léků.

 

Studentka fakulty informatiky ČVUT Nikola Svobodová se už během svých studií na gymnáziu v Pelhřimově intenzivně věnovala biologii. Svůj zájem zaměřila na výzkum proteinů, které ovlivňují rakovinu prsu a vaječníků. Jedním z výsledků jejího zkoumání je odhalení mechanismu, kterým se DNA opravné proteiny podílejí na vzniku a dalším rozvoji nádoru. Získaná data mají potenciál v dalším vývoji léčby nádorů, a to prostřednictvím mechanismu syntetické letality, kdy se za pomoci inhibitorů proteinů vypínají specifické DNA opravné dráhy.

Za svoji práci obdržela Nikola Svobodová v roce 2019 prestižní ocenění v projektu České hlavičky, který je zaměřen na podporu nadaných studentů v technických a přírodovědných oborech, na zvýšení zájmu mladých lidí o studium těchto oborů na středních a vysokých školách a rozvíjení zájmu o tyto obory, případně i o vědeckou kariéru. Nikola Svobodová získala cenu v kategorii Sanitas, která oceňuje objevy v oblasti života a zdraví člověka. Mezi devíti oceněnými byla jedinou dívkou. Podle odborníků je nadějí české vědy.

Po maturitě zvolila Nikola Svobodová studium informatiky na ČVUT. Vidí v tom příležitost pracovat na vývoji umělé inteligence, která by mohla být využitelná při výrobě léků a která by mohla zrychlit a zlevnit výzkum. K vývoji takové technologie chce využít svých znalostí z laboratoře.


 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 24.11.2020 / 24.11.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné dřevěnou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze