Ve foyer kongresové budovy je k vidění část zaměřená na projekty revitalizace parků a zahrad ve vlastnictví Kraje Vysočina. Kraj revitalizoval za podpory Operačního programu Životní prostředí řadu parků a zahrad, které užívají příspěvkové organizace kraje, zejména dětské domovy, domovy pro seniory, domovy sociální péče, nemocnice a také pelhřimovské muzeum u hradu Kámen. Několik dalších zahrad a parků se s pomocí evropských fondů právě revitalizuje. Parky a zahrady Kraje Vysočina jsou většinou přístupné veřejnosti, některé příspěvkové organizace, které parky využívají, se každoročně připojují k akci Víkend otevřených zahrad. „Revitalizací parků však péče zdaleka nekončí, kraj nadále pomáhá příspěvkovým organizacím řešit odborně náročnější práce při péči o revitalizované parky tak, aby pomohl zajistit podmínky udržitelnosti projektů. Jedná se zejména o udržovací a stabilizační řezy a bezpečnostní vazby, protože o velmi cenné, tedy mohutné a letité, stromy je nutné z bezpečnostních důvodů včas a odborně pečovat,“ doplňuje Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
V prostředním podlaží kongresové budovy je výstava zaměřená obecně na projekty na zlepšení životního prostředí podpořené z Operačního Programu Životní prostředí. Dále na mezinárodní projekt týkající se dálkové migrace velkých savců – vlka, rysa, losa a medvěda s názvem Crossborder Habitat Network and Management – Connecting Nature AT-CZ (ConNat AT-CZ), který je realizován v rámci Operačního programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika.
V nejvyšším podlaží budovy B jsou ke zhlédnutí zajímavosti k dokončení implementace Natury 2000 v Kraji Vysočina za podpory Operačního Programu Životní prostředí. „Pro zajištění implementace soustavy Natura 2000 na Vysočině jsme postupně od roku 2009 až dosud připravili a realizovali celkem devět projektů na 62 lokalitách. Předmětem projektů bylo provedení přírodovědných průzkumů na jednotlivých evropsky významných lokalitách se zaměřením na chráněné a významné druhy živočichů, rostlin či celá společenstva, dále pak zpracování plánů péče o tyto lokality a jejich geodetické zaměření. Poté i vyhlášení za zvláště chráněná území v kategoriích přírodní památka či přírodní rezervace a v neposlední řadě také řádné označení těchto lokalit v terénu pruhovým značením, doplňkovými tabulemi a panely, které mají návštěvníka informovat o cennosti daného území,“ přibližuje Jan Joneš. Informační tabule pro veřejnost jsou nyní díky projektu umístěny také u evropsky významných lokalit v tzv. základní ochraně.
Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze