Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Lidé se na Vysočině cítí bezpečně. V průzkumu to uvedlo 90 % respondentů

Pravidelný čtyřletý průzkum veřejného mínění zaměřený na pocit bezpečí, zdroje trestné činnosti, míru informovanosti a zkušenosti s kriminalitou, preventivní činnost nebo problematika šmejdů proběhl na Vysočině v průběhu letních prázdnin. Dříve běžná forma osobního dotazování, byla tentokrát nahrazena jeho online formou a z výsledků průzkumu vyplynulo, že obecně se lidé v Kraji Vysočina cítí bezpečně. Tuto skutečnost uvedlo více jak 90 % dotázaných respondentů. Největší míru obavy vyjádřili z kyberkriminality a z podvodů. O proti roku 2016 došlo k nejvýraznější změně právě u kyberkriminality, která se dostala na první místo v obavách obyvatel Kraje Vysočina. „Nejvíce respondentů se setkalo se spamem a počítačovým virem. Vůbec největší míru obavy v oblasti kyberkriminality mají občané ze zneužití osobních údajů, přičemž se s touto problematikou setkal každý čtvrtý dotázaný,“ uvedla k průzkumu koordinátorka prevence kriminality Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana.
 

 
 

Oproti minulosti bylo do průzkumu nově zařazeno téma šmejdů, kde 83 % dotázaných uvedlo, že zkušenost s touto problematikou má. Každý druhý uvádí osobní zkušenost a každý třetí uvádí zkušenost skrz své blízké. Nejčastější nabídkou ze strany šmejdů je služba výhodné energie, energetické aukce, finanční produkty nebo prodej předraženého nádobí. I když se téma šmejdů týká převážně starší populace, výsledky ukazují, že také mladší lidé ve věkové kategorii do 30 let mají s těmito podvodnými praktikami zkušenost, v průzkumu to potvrdila celá 1/3 z nich. 


Podrobnější výsledky průzkumu jsou k dispozici v přiloženém dokumentu.  • Více informací Andrea Mašterová Pohanová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz  
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.10.2020 / 29.10.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2020 > Říjen

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze