Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Cenu Patria Nostra 2020 získala v Kraji Vysočina mateřská škola v Sedlejově

Cenu Patria Nostra 2020 získala v Kraji Vysočina mateřská škola v Sedlejově
Cenu hejtmana Kraje Vysočina Patria Nostra 2020 obdržela novostavba mateřské školy v Sedlejově. Ta byla dokončena před dvěma lety a nominaci na ocenění si vysloužila zejména díky svému citlivému začlenění do venkovského prostoru i energetické úspornosti a modernímu technickému a technologickému vybavení. Hejtman Jiří Běhounek dnes osobně předal ocenění přímo v obci starostovi Milanu Benešovi.
 

 
 

Nová mateřská škola v Sedlejově byla dokončena v roce 2018, nachází se na návsi obce a nabízí pětadvacet míst. Z herny a jídelny je francouzskými okny výstup na zastřešenou terasu a dále do přilehlé zahrady. Velkým oknem vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče nebo prarodiče. Při stavbě školy byly použity typické materiály pro tradiční venkovskou zástavbu - bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška. Vytápění objektu je řešeno pomocí tepelného čerpadla země-voda a větrání zajištěno pomocí rekuperace. Pod originální stavbou v Sedlejově jsou autorsky podepsáni Jiří Ondráček a Jaroslav Svoboda z architektonické kanceláře ARCHOO, s. r. o. z Telče.


Objekt mateřské školy bodoval v minulosti i v dalších architektonických soutěžích – ocenění E.ON Energy Globe v kategorii stavba, dále čestné uznání v soutěži Stavba roku Kraje Vysočina 2018 nebo Cena VELUX v rámci soutěže Česká cena za architekturu 2019

 

Ceny PATRIA NOSTRA 2020

Ceny Patria Nostra byly uděleny za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků v jednotlivých krajích ČR, realizovaný v letech 1990–2020. Odborná porota nominovala v každém z krajů architektonicky zajímavé stavby, ze kterých následně hejtmanky a hejtmani vybrali vždy jednoho regionálního vítěze. 


Další speciální ocenění udělili například předseda vlády, ministr kultury nebo ministr průmyslu a obchodu. Právě ministr Karel Havlíček rozhodl, že do Kraje Vysočina poputuje ještě jedno z ocenění Patria Nostra 2020, a to ocenění za novostavbu výrobní haly firmy CECHO – BOHUMIL CEMPÍREK s.r.o. v Polničce.


Více o Cenách Patria Nostra 2020 naleznete zde


sedlejov

  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.10.2020 / 22.10.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze