Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jan Prchal z Polné: Jsem autor dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles

Jan Prchal
Jan Prchal prožil celý svůj život v Polné, působil zde jako knihkupec a nakladatel, je aktivní v Klubu za historickou Polnou, miluje hudbu a regionální historii, o které píše krásné knihy. Na svém kontě má už padesátku publikací jako autor nebo spoluautor. Mezi poslední autorské počiny patří vydání několika dílů pověstí z Polné i z celé Vysočiny, které se mezi veřejností těší velkému ohlasu. Jan Prchal za několik dní oslaví krásné životní jubileum. Mezi první gratulanty patří hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Jana Fischerová. Jan Prchal dnes převzal pamětní bronzovou medaili Kraje Vysočina, která je udělována zcela mimořádně právě hejtmanem kraje.
 

 
 

Obyvatelé, rodáci a přátelé Polné znají pana Jana Prchala jako velice činorodého, aktivního a vzdělaného souseda. Sám se označuje za jednoho z největších milovníků spisovatele Bohumila Hrabala, který je mu celý život inspirací a vzorem. „Jsem autorem dlouhých vět. Svá díla píšu jedním dechem. Pak nastoupí má manželka, která je mou věrnou korektorkou a vlastně řídí mou ediční činnost. Jsme tým,“ říká Jan Prchal. A nezapomíná zmínit obrovskou podporu svých autorských kolegů, kteří mu pravidelně v rámci redakční rady pomáhají s přípravou příspěvků a dalších textů.

 

Jan Prchal pochází z muzikantské rodiny. Jeho tatínek byl multiinstrumentalista, skvělý aranžér hudby, hudební pedagog a malého Jana nutil ke hře na housle. „Muzika mě chytla vlastně až v éře Beatles. Byl jsem u založení první bigbeatové skupiny v Polné na začátku 70. let minulého století a od té doby jsem hudbě věrný,“ vzpomíná Jan Prchal, kterého na hejtmanství do Jihlavy doprovodila manželka a starosta Polné Jindřich Skočdopole. Město Polná patří společně s Krajem Vysočina k podporovatelům ediční činnosti Jana Prchala, jehož publikace mohou vznikat i díky podpoře z dotačního titulu Fondu Vysočiny Edice Vysočina.

 

Vedení Kraje Vysočina gratuluje Janu Prchalovi k jeho životnímu jubileu a přeje mu řadu dalších úspěšných autorských počinů.


FOTO: Pamětní bronzová medaile byla udělena Janu Prchalovi z Polné u příležitosti 70. narozenin za celoživotní přínos v oblasti historie, kultury, spolkové a osvětové činnosti.

fotofotofotofoto

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.10.2020 / 6.10.2020

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze