Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Odpady Vysočiny

Mobilní verze webu

Vlastníci lesů na Vysočině požádali stát o více než 2,2 miliardy korun na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. 40 % všech žádostí je z Vysočiny

kůrovec
Vlastníci lesů mohou žádat stát resp. ministerstvo zemědělství o kompenzaci nižší ceny dříví na trhu z důvodu kůrovcové kalamity. V prvním kole příjmu žádostí, které řešilo újmy za období 2017 – 2018 bylo přijato 1671 žádosti za 565 miliónů korun. „Žádosti podané v prvním kole dotačního řízeno byly do poslední proplaceny. Administraci pro ministerstvo zemědělství vede Kraj Vysočina. Peníze nejsou určeny na těžební náklady a proto nelze mluvit o zisku, ale mají částečně dorovnat ztrátu z prodeje dříví z kalamitních těžeb a pomoci s následnou obnovou porostů,“ vysvětluje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 

 
 

Statistika související s příjmem žádostí ve druhém kole stejného dotačního titulu za období roku 2019 opět vykazuje v případě Vysočiny mimořádný extrém – podáno bylo 4156 žádostí za 1 719 257 032  korun. „Vzhledem k tomu, že některé byly podány duplicitně nebo nevyhovovali zadání titulu, očekáváme, že po očistění budeme administrovat více než 3700 žádostí s odhadovaným požadavkem na více než 1,56 miliardy korun,“ předpokládá Martin Hyský. V současné době probíhá  kontrola všech žádostí a každým dnem se čeká na poskytnutí alokace od ministerstva zemědělství, tak aby mohly být jednotlivé dotace majitelům lesů na Vysočině postupně propláceny. Podle odhadů půjde o několikaměsíční administrativní práci.

 

Lesy na území Kraje Vysočina jsou kůrovcovou kalamitou zasaženy z výrazné části. Tomu odpovídá i vysoké číslo celkem podaných žádostí z regionu. Je předpoklad, že cca 40% všech státem poskytnutých dotací bude pomáhat majitelům lesů právě na Vysočině.  

 

Další podporu mohli majitelé lesů čerpat z krajských zdrojů resp. z dotačního programu Fondu Vysočiny s názvem Hospodaření v lesích. Loni bylo na tzv. oplocenky vyplaceno téměř 90 miliónů korun, letos si žadatelé z fondu rozdělili 56 miliónů korun.


  • Jitka Merunková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2020 / 30.9.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze