Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Rodilí mluvčí vyučují na středních školách němčinu a francouzštinu

Tři lektorky a lektoři německého jazyka z Rakouska a Německa a lektorka francouzštiny budou dojíždět na krajské střední školy napříč Vysočinou, aby rozšířili možnosti výuky cizích jazyků a s žáky rozvíjeli jejich konverzační dovednosti. Jejich výuku organizuje a zaštiťuje Kraj Vysočina ve spolupráci se svou příspěvkovou organizací Vysočina Education a za podpory přeshraničních projektů.
 

 
 

Vysočině se letos podařilo po dlouhém hledání domluvit celoroční spolupráci s rakouským rodilým mluvčím. „Rainer Miksche bude působit na školách na Jihlavsku a Třebíčsku, aby měsíčně odučil zhruba 40 hodin. Jeho výuku na školách na Pelhřimovsku doplní Alexander Binsteiner a vyšší úroveň němčiny u gymnazistů v Jihlavě, kteří mají největší objem výuky druhého cizího jazyka, se pokusí zajistit Birgit Stengel,“ informovala projektová manažerka Vysočina Education Milena Dolejská s tím, že výuka německy mluvících lektorů je součástí projektu EduSTEM v programu INTERREG V A, který potrvá až do října 2022. 


Studenti konverzují s Francouzkou

Druhým školním rokem vyučuje na šesti krajských středních školách francouzštinu lektorka Marie Willerval. Na starosti má dvacet tříd na gymnáziích v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, v Telči a v Humpolci. „Lektorka zprostředkovává studentům aktuální mluvenou řeč, a také čím mladá generace Francouzů žije a jak přemýšlí,“ uvádí výhody Jan Skála z Krajského úřadu Kraje Vysočina. Cílem Kraje Vysočina je zajistit krajským středním školám rodilé mluvčí a zvýšit tak konverzační úroveň našich studentů.  „Angličtina má být dnes samozřejmostí, nicméně povědomí o druhém jazyce je také důležité. S ohledem na uplatnění v obchodě a na využití v oblasti vědy a techniky vnímáme němčinu i francouzštinu jako významné jazyky,“ vysvětlila krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

Francouzští lektoři působí na Vysočině kontinuálně od roku 2009. Němečtí od školního roku 2016/2017. Zavedenou praxi si pochvalují učitelé, žáci i jejich rodiče. 


  • zpráva vydaná v novinách Kraj Vysočina (září 2020)
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.9.2020 / 24.9.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze