Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Evropský týden udržitelného rozvoje – ETUR

Evropský týden udržitelného rozvoje – ETUR
ETUR je celoevropská iniciativa jejímž cílem je zviditelňovat projekty a aktivity propagující udržitelný rozvoj a jeho principy. Každoročně připadá na přelom května a června. V letošním roce se z důvodu COVID-19 koná mimořádně od 20. do 26. září 2020. Česká republika se ke kampani připojila už pošesté. Během Evropského týdne udržitelného rozvoje se opět pořádají dny otevřených dveří, výstavy, prezentace udržitelných podniků, vzdělávací projekty a další aktivity po celém území Česka, potažmo Evropy.
 

 
 

Udržitelný rozvoj se opírá o tři pilíře – environmentální, ekonomický a sociální. Jak vyřešit problémy naší planety a změnit způsob života tak, aby byl udržitelný, popisuje 17 Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs), které v roce 2015 přijaly všechny členské státy OSN. Česko se dlouhodobě pohybuje na vysokých příčkách v žebříčku, který měří pokroky jednotlivých zemí v dosahování SDGs. V roce 2019 se umístilo na 7. místě ze 162 hodnocených zemí světa.

 

„Kraj Vysočina od roku 2004 realizuje místní Agendu 21 a je zároveň členem Národní sítě Zdravých měst sdružující zástupce veřejné samosprávy, kteří se programově hlásí k principům udržitelného rozvoje. V letošním roce získal ocenění Šampion roku za naplňování principů udržitelného rozvoje a dlouhodobě nejvyšší počet realizátorů MA21 ve srovnání s ostatními kraji,“ uvedl Martin Hyský, politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21. K příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje uspořádal Zdravý Kraj Vysočina v sídle krajského úřadu výstavu na téma Změny klimatu, která je ke zhlédnutí celý tento týden. Součástí výstavy je představení aktivit, kterým se kraj v souvislosti s udržitelným rozvojem věnuje, jako je Čistá Vysočina, cykloštafeta Klimatour, zapojení do kampaní Dny zdraví, Evropský týden mobility a další.

 

Jak se můžeme zapojit do plnění těchto cílů my sami? Pokud si chodíte zaběhat a přitom se sehnete pro nějaký ten odpadek, který leží na zemi, pak se jedná o aktivitu zvanou Plogging, kterou pomáháte naplňovat hned pět Cílů udržitelného rozvoje. Další tipy, více informací a novinky v oblasti udržitelného rozvoje se dozvíte na webu Asociace společenské odpovědnosti (https://www.spolecenskaodpovednost.cz/).


zdravý kraj

etur 

  • Gabriela Šmikmátorová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.9.2020 / 24.9.2020

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies