Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Martin Kukla: Do připravovaného rozpočtu na rok 2021 se dostanou zásadní investice a opravy

Odbory krajského úřadu na Vysočině intenzivně připravují podklady pro tvorbu rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2021. Stejně jako v minulých letech se jeho tvorba řídí schválenými zásadami, do kterých se aktuálně promítne potřeba důsledných úsporných opatření v jednotlivých výdajových kapitolách. „Závazné výdajové rámce jednotlivých kapitol jsou stanoveny na 90 % objemu schváleného rozpočtu roku 2020. S přihlédnutím ke všem v současné době dostupným informacím, bude jako základna pro odhad daňových příjmů bráno 90% schváleného rozpočtu roku 2020,“ upřesnil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Rozpočet Kraje Vysočina pro letošní rok počítá s více než 12,5 miliardami korun.
 

 
 

Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka je vždy lepší začínat při sestavování rozpočtu na nižších částkách, než následně ubírat. „Pokud by se vývoj daňových příjmů během následujících měsíců ubíral pozitivním směrem, tak jsme ochotni o změně diskutovat. Zatím však nic nenaznačuje tomu, že bude vývoj sdílených daní optimistický. Ale už jsme toto zažili v roce 2009 a 2010, máme s tím zkušenosti. Nakonec jsme to bez jakýchkoli půjček zvládli, tak to zvládneme zase," uvedl Jiří Běhounek.

 

Mezi položkami, kterých se přísné šetření netýká, figurují krajské investice do zdravotnictví, silnic, sociálních zařízení nebo škol. Důvodem je udržení životaschopného stavebního průmyslu, zachování pracovních míst, a to i těch synergických. Dá se tedy předpokládat, že minimálně kapitola majetek bude v rámci rozpočtu roku 2021 opět velkorysá. Podle Martina Kukly by se příští rok měla uskutečnit výstavba dětského pavilonu Nemocnice Pelhřimov  a pokračovat bude letos ohlášená přístavba urgentního příjmu. V areále krajské Nemocnice Jihlava bude pokračovat generální oprava stravovacího provozu a začne stavba nového pobytového zařízení sociálních služeb. „Rádi bychom v příštím roce posunuli realizaci víceúčelové sportovní haly ve Žďáře nad Sázavou a opět vyčerpali maximum evropských dotací, které nám pomáhají uspíšit realizaci rozvoje dopravní infastruktury. Nesmím  tedy zapomenout, že už příští rok bude v plném proudu výstavba jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Vedle těchto obřích investic ale v krajském rozpočtu každoročně figurují desítky položek, které sice nepředstavují závratné výdaje, ale jsou zásadní pro udržení provozuschopnosti našich zařízení, vychází z posouzení skutečného stavu nebo naléhavosti oprav,“ upozorňuje Martin Kukla. Po jeho osobní návštěvě krajského Dětského domova v Jemnici bude krajský rozpočet na příští rok s největší pravděpodobností rozšířen i o výměnu oken na pracovišti domova v Budkově. Tamní objekt navíc v budoucnu čeká i oprava fasády, na hlavním objektu domova v Jemnici bude nutné provést generální opravy přístavků, kterými je vedeno hlavní schodiště.

 

První návrh rozpočtu na příští rok chce mít vedení Kraje Vysočina k posouzení už v září. Do konce října bude předložen k projednání krajské radě. Konečnou verzi budou zastupitelé schvalovat, stejně jako v minulosti, v prosinci. To už však bude úkol pro nové zastupitelstvo.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.7.2020 / 24.7.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies