Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na křídlech za lva - Muzeum čs. letců RAF Větrný Jeníkov

 

 
 

Adresa

Czech Spitfire Club, spolek letecké historie

Zbilidy 5

588 05 p. Dušejov

tel. 728 044 705

e-mail: csc-spolek@seznam.cz

www.czechspitfireclub.cz

 

Adresa výstavy:

Zámek Větrný Jeníkov

588 42 Větrný Jeníkov

http://www.vetrnyjenikov.eu/muzeum-raf/ms-7223/p1=7223

 

Otevírací doba

Červenec a srpen
čtvrtek - neděle
9:00-16:00 hod.

Délka prohlídky je cca 45 minut. Počet osob je omezen prostory, a proto pořadatelé žádají návštěvníky, aby využívali celý den a nedocházelo ke kumulaci v poledních hodinách.

 

Vstupné

Plné
Snížené
80 Kč
50 Kč

Děti do 6 let zdarma. Poplatek za fotografování 100 Kč.


Výstava je umístěna do třech místností v přízemí zámku ve Větrném Jeníkově. Vchod z nádvoří. Jejím cílem je přiblížit návštěvníkům odkaz 2500 československých letců a vojáků, kteří bojovali za 2. světové války za naši svobodu v řadách britského královského letectva RAF. Poúnorový režim se jim následně „odvděčil“ kriminály a uranovými doly. Přičemž každý národ by si měl považovat svých hrdinů. Výstava seznamuje s jejich životem a osudy. Exponáty jsou rozděleny do 15 sekcí. Vystaveny jsou technické exponáty, uniformy, modely letadel (plastikové, kovové a dřevěné) a další památky a zajímavosti vztahující se k letectvu první republiky nebo protektorátu. Nechybí ani záchrana letce na moři, ochrana obyvatel, život v RAF, Operations room, Anthropoid, pozemní personál či radiostanice. Výstava by měla pokračovat i v letech 2021 a 2022. A do budoucna se ve spolupráci městyse Větrný Jeníkov a výboru Czech Spitfire Clubu, spolku letecké historie, plánuje otevření Muzea čs. letců v RAF na zámku ve Větrném Jeníkově. Tomu však musí předcházet stavební úprava prostor zámku. Současná výstava je zhruba jednou třetinou ze sbírek připravovaného muzea.

Hlavní organizátor je Czech Spitfire Club, spolek letecké historie. Výstava pak vznikla spoluprací několika subjektů, z nichž nejvýznamnější jsou: městys Větrný Jeníkov, Promedica Praha Group, a.s., Aviation Art Gallery, Klub plastikových modelářů Jihlava, Anglický nákup. Poděkování patří i celé řadě dalších organizací a jednotlivců. Výstavou provází školení průvodci.


Služby

Komentované prohlídky


Fotografie zdroj Czech Spitfire Club

výstava

výstavavýstava

výstava

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 26.6.2020 / 1.7.2020
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze