Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Kraj čeká na slíbené státní dotace. Na předfinancování oprav silnic zatím použije vlastní strategické rezervy

Kraje, stejně jako v předchozích letech, žádaly stát o peníze na opravy silnic II. a III. tříd. O letošních dotacích, které jsou poskytování ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) zatím nebylo rozhodnuto. Za stávající situace, kdy Vláda avizuje ochotu pomoci krajům a obcím s investicemi, je pravděpodobné, že finanční prostředky na opravy silnic budou schváleny. „S ohledem na nutnost provést plánovaných 16 akcí kompletně v jedné stavební sezóně, je nutné práce zahájit už nyní. Proto je kraj do rozhodnutí o přidělení dotace připraven konkrétní projekty předfinancovat. V tuto chvíli se jedná o částku 180 miliónů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
 

 
 

V posledních pěti letech dosáhl Kraj Vysočina ročně na cca 400 miliónů korun ze SFDI. „Na návrh krajů, aby ze SFDI  na opravy krajských silnic šla ročně pevná částka například z výběru spotřební daně z minerálních olejů nebo ze silniční daně, zatím vláda neslyší. Ideální by bylo mít jistotu čtyř miliard pro kraje ročně, což by zásadně zjednodušilo plánování a soutěžení konkrétních projektů. Pomohla by zákonná jistoto,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina a místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek.

 

Mezi připravené a ve většině případů už i vysoutěžené projekty, které je Kraj Vysočina připraven realizovat za peníze SFDI patří například oprava mostu ve Šlapanově, oprava povrchů mezi Jezdovicemi a Třeští, Horní Cerekví a Telčí, Cetorazí a Pacovem, opravena bude také ulice Spojovací v Třebíči. Nově na seznamu připravených oprav figuruje také oprava komunikace Nové Veselí – Bohdalov.

 

Kraj Vysočina v roce 2019 opravil silnice II. a III. třídy za 1,634 miliardy korun, z toho 734,7 miliónů korun použil ze svých zdrojů. V letošním roce se předpokládá rozsah prací ve stejné výši. 


Stát začal přispívat ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) krajům na silnice už v roce 2015. Tehdy poslal 4,4 miliardy, což bylo zatím nejvíce. Ministerstvo nicméně vždy tvrdilo, že jde o dobrou vůli, neboť SFDI není určen k financování krajských silnic. Zákonný nárok tak kraje na peníze ze SFDI nemají.  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.6.2020 / 2.6.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kalendář akcí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze