Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

Mobilní verze webu

Kraj čeká na slíbené státní dotace. Na předfinancování oprav silnic zatím použije vlastní strategické rezervy

Kraje, stejně jako v předchozích letech, žádaly stát o peníze na opravy silnic II. a III. tříd. O letošních dotacích, které jsou poskytování ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) zatím nebylo rozhodnuto. Za stávající situace, kdy Vláda avizuje ochotu pomoci krajům a obcím s investicemi, je pravděpodobné, že finanční prostředky na opravy silnic budou schváleny. „S ohledem na nutnost provést plánovaných 16 akcí kompletně v jedné stavební sezóně, je nutné práce zahájit už nyní. Proto je kraj do rozhodnutí o přidělení dotace připraven konkrétní projekty předfinancovat. V tuto chvíli se jedná o částku 180 miliónů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
 

 
 

V posledních pěti letech dosáhl Kraj Vysočina ročně na cca 400 miliónů korun ze SFDI. „Na návrh krajů, aby ze SFDI  na opravy krajských silnic šla ročně pevná částka například z výběru spotřební daně z minerálních olejů nebo ze silniční daně, zatím vláda neslyší. Ideální by bylo mít jistotu čtyř miliard pro kraje ročně, což by zásadně zjednodušilo plánování a soutěžení konkrétních projektů. Pomohla by zákonná jistoto,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina a místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek.

 

Mezi připravené a ve většině případů už i vysoutěžené projekty, které je Kraj Vysočina připraven realizovat za peníze SFDI patří například oprava mostu ve Šlapanově, oprava povrchů mezi Jezdovicemi a Třeští, Horní Cerekví a Telčí, Cetorazí a Pacovem, opravena bude také ulice Spojovací v Třebíči. Nově na seznamu připravených oprav figuruje také oprava komunikace Nové Veselí – Bohdalov.

 

Kraj Vysočina v roce 2019 opravil silnice II. a III. třídy za 1,634 miliardy korun, z toho 734,7 miliónů korun použil ze svých zdrojů. V letošním roce se předpokládá rozsah prací ve stejné výši. 


Stát začal přispívat ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) krajům na silnice už v roce 2015. Tehdy poslal 4,4 miliardy, což bylo zatím nejvíce. Ministerstvo nicméně vždy tvrdilo, že jde o dobrou vůli, neboť SFDI není určen k financování krajských silnic. Zákonný nárok tak kraje na peníze ze SFDI nemají.  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 2.6.2020 / 2.6.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze