Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Soutěž Lego Robot mladých konstruktérů vyhrál Jakub a Vojta s originálním autonomním vozem využívajícím vlastní dron

Lego Robot
Druhý ročník soutěžní přehlídky Lego Robot pořádané Krajem Vysočina ve spolupráci se společností Bosch Diesel Jihlava vyhrály týmy ZŠ Otokara Březina Jihlava. „V open kategorii porotě doslova vyrazila dech do detailu postavená maketa koncertní stage skupiny Kabát s početným publikem, toaletami, grilem, stánkem s nápoji, ale především s propracovanými světelnými rampami, imitací ohňostroje, pohyblivými členy skupiny a profesionálně nazvučenou produkcí. Tenhle nápad obdivovali i soupeři a padla i nabídka na odkup modelu,“ s úsměvem komentovala práci soutěžících Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Zájem o účast v soutěži Lego Robot se oproti loňskému roku zdvojnásobil.
 

 
 

Přihlášku do druhého ročníku soutěžní přehlídky Lego Robot, která se konala 20. 2. 2020 v moderních prostorách školícího centra společnosti Bosch Diesel Jihlava poslalo 37 dvoučlenných týmů ze 17 základních škol v Kraji Vysočina. Týmy si podle zdatnosti mohli vybrat účast v jednodušší „rozjezdové“ kategorii dálkově ovládaného robota, kategorii autonomního naprogramovaného robota plnícího zadaný úkol a nejpokročilejší týmy předvedly před porotou vlastní funkční modely v open kategorii. Zde musel model vykonávat jakoukoli činnost, pohybovat se a vydávat zvuky, při konstrukci byla povinnost využít senzory, zásadní body se udělovaly za originalitu.

Výsledky Kategorie Open:

1.      Jakub Jan Antonů a Vojta Janků, ZŠ O. Březiny Jihlava

2.      Dominik Zábranský a Tomáš Bořil, Gymnázium Žďár nad Sázavou

3.      Jiří Kolek a Bronislav Kolínský, Základní škola Žďár nad Sázavou, Komenského

„Prvním záměrem bylo postavit rychlý sporťák, byl megadlouhý, těžký a spálili jsem s ním motor. Model jsme proto stále upravovali,  vylaďovali a přidali k němu přídavný vlastnoručně postavený dron. S ním jsme si hodně vyhrály – sladili jsme barvy nebo skryly rozvody. Dron je nyní schopný přenášet předměty do tří kilogramů váhy, tzn. že s naším vozidlem ještě ani nehne. Nejtěžší bylo do modelu přidávat nové věci, které měly fungovat s ostatním vybavením,“ popisují svůj projekt Jakub Jan Antonín a Vojta Janků ze ZŠ O. Březiny Jihlava. „Koncertní podium hudební skupiny Kabát jsme stavěli zhruba 60 hodin, strávili jsme nad projektem měsíc a kromě komponentů, které nám dala k dispozici škola jsme nakonec objednali speciální díly až z Dánska. Chtěli jsme prostě přesný originál a tak jsme hodně hledali, z dovozu máme rampy, zvučení a další věci...,“popisují Lukáš Kříž a Honza Daňhel ze ZŠ Rošického, Jihlava.

 

Výsledky Kategorie A, jednoduchá konstrukce,

1.      Tommáš Zeisel a Tomáš Trnka, ZŠ Hany Benešové a MŠ Bory

2.      Adam Jaroš a Ondra Stejskal, ZŠ E. Rošického, Jihlava

3.      Jan Vacek a Michal Venc, Gymnázium Havlíčkův Brod

 

Výsledky Kategorie B, pokročilá konstrukce, programování

1.       Dominik Dvořák a Tomáš Kolář, Gymnázium Třebíč

2.      Dominik Zábranský a Tomáš Bořil, Gymnázium Žďár nad Sázavou

3.      David Bořil a Pavel Kvapil, Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou


Cena Jany Fialové za originální pojetí projektu:

Model koncertního podia skupiny Kabát autorů Lukáše Kříže a Honzy Daňhela ze ZŠ Rošického, Jihlava

„Podpora technického vzdělávání už na základních školách patří k prioritám Kraje Vysočina, položka řešící pořádání takto specifických a motivujících soutěží je stále součástí krajského rozpočtu. Oceňuji, že děti staví podle své fantazie, bez návodu a dávají podobu svým nápadům,“ říká Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku, který s mladými konstruktéry dlouze během soutěže probíral postupy konstrukcí a funkce modelů.

Partnerem soutěže Lego Robot je společnost Bosch Diesel Jihlava, která věnovala společně s Krajem Vysočina hodnotné ceny pro nejlepší konstrukční týmy.

 Lego robot

Lego RobotLego RobotLego Robot

  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.2.2020 / 20.2.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies