Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Znalostní cesta studentů na Tchaj-wan a česká stopa v podobě 3D tiskáren

Znalostní cesta studentů na Tchaj-wan a česká stopa v podobě 3D tiskáren
Už počtvrté vyslal Kraj Vysočina osmičlennou skupinu studentů a jednoho učitele ze čtyř krajských středních technických škol na znalostní cestu na Tchaj-wan. Desetidenní program připravený ve spolupráci s partnerským Institutem pro informační průmysl důsledně v angličtině zahrnoval nejen prohlídky škol a jejich moderního vybavení, ale i návštěvu specializovaných institucí a veletrhů zaměřených na HiTech, automatizaci v průmyslu, robotické technologie, autonomní řízení, programování a budoucnost IT. Své postřehy ze znalostní cesty absolvované loni v prosinci nyní studenti prezentovali před členy Rady Kraje Vysočina, ale i před nejvyšším představitelem Tchaj-wanu v ČR, vedoucím Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře, panem Liang-Ruey Ke.
 

 
 

Zásadní českou stopou, které si nešlo při návštěvě tchajwanských škol nevšimnout, bylo jejich početné vybavení 3D „českými“ tiskárnami. Každý z žáků měl vlastní zařízení, jehož autorem je český technologický vývojář Josef Průša, rodák z Havlíčkova Brodu. Návštěva IT veletrhů některé z účastníků inspirovala a motivovala při rozhodování o budoucím směřování vlastního vysokoškolského studia. Velice působivé byly například ukázky programování, kterému se věnují už  děti na základních školách, ale i preventivní opatření chránící domácnosti před zemětřesením. Ohromení z ovládnutí pohybu a času zažili studenti při svezení jedním z nejrychlejších výtahů na světě, který se nachází v mrakodrapu Taipei 101. 89 podlaží zvládne zdolat za 39 sekund. Součástí znalostní cesty byla i návštěva místního ministerstva školství a ministerstva zahraničí, návštěva tradičních přírodních památek, cestování rychlovlakem nebo ochutnávka tradiční kuchyně.

Cesta studentům nejen rozšířila povědomí o nových technologiích i odlišné kultuře, navíc jim umožnila komunikovat v cizím jazyce, zbavila obav z cestování a jak jeden z účastníků dodal, dala jim příležitost překonávat sami sebe.

 

Kraj Vysočina spolupracuje s Institutem pro informační průmysl již od roku 2009. Vedle studijních cest realizoval hned několik úspěšných projektů s využitím dobré praxe tchajwanské strany – chytré osvětlení v Nemocnici Pelhřimov, provozování odborné učebny na pelhřimovské SPŠ a SOU, občané pak mohou využít například elektronické objednávání do krajských nemocnic – eAmbulanci.

 

Video, které shrnuje průběh celé Znalostní cesty 2019 zde:


  • Václav Jáchim, odbor informatiky
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 

Znalostní cesta studentů na Tchaj-wan a česká stopa v podobě 3D tiskáren

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.2.2020 / 20.2.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze