Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Začíná oblíbený jarní přednáškový cyklus Muzea Vysočiny Třebíč

Pokud přemýšlíte, jak smysluplně využít ještě stále dlouhé chladné podvečery, nechte se inspirovat nabídkou zajímavých přednášek. „Muzeum Vysočiny Třebíč jako již každý rok připravilo jarní cyklus přednášek s volným vstupem. Oproti předchozím letům však dochází ke změně, a to místa konání. Všechny přednášky se uskuteční v nově otevřeném Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici,“ upozornila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 

 
 

Letošní cyklus 2020 sestává z pěti různorodých témat, která si zajisté najdou své posluchače. Jako první zazní 25. února přednáška Stanislava Houzara z Moravského zemského muzea v Brně, na které se podíleli i jeho kolegové Vladimír Hrazdil a Jiří Toman. Posluchačům přiblíží zajímavou Historii dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině. V dobách středověku a raného novověku patřila těžba zlata a stříbra k významným aktivitám. Mezi význačné důlní oblasti patřila nepochybně Jihlava, která je proslulá nejstarším horním právem již z poloviny 13. století, dále brodský a štěpánovský revír. Ještě i dnes při svých toulkách krajinou můžeme narazit na důlní pozůstatky připomínající zašlou slávu.

 

Když se řekne Bílá hora, vybaví se snad každému letopočet 1620 a bitva třicetileté války, která zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let výrazně ovlivnila úděl naší země. Nechte se tedy překvapit 10. března přednáškou Josefa Špidly z Vyškova Bílá hora trochu jinak.

 

Protože je letošní rok na Vysočině v oblasti cestovního ruchu zasvěcen sklářství, které má v našem regionu dlouhou tradici, nemůže chybět přednáška Sklářství na Vysočině. Dne 24. března se tématu sklářství bude věnovat bývalý archeolog z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Aleš Knápek, který má mimo jiné bohaté vlastní zkušenosti například s experimentální tavbou skla v replice středověké sklářské pece.

 

První dubnové přednášky dne 7. dubna se ujme regionální badatel a publicista Zdeněk Prukner z Třebíče, který v loňském roce vydal knihu Konec války na Třebíčsku, která zachycuje události posledních válečných dnů a měsíců v období II. světové války ve 26 obcích a městech okresu Třebíč, kam se na sklonku měsíce dubna roku 1945 přesunuly jednotky německé tankové divize. Připomenut je i tragický případ z nedalekých Petrovic, ve kterých na samém sklonku války byli popraveni čtyři mladí vlastenci a postřílení hrozilo též 30 místním dospělým mužům. Rovněž přednáška nese název Konec války na Třebíčsku a věříme, že se setká se stejným zájmem jako knížka.

 

Jarní cyklus uzavře v úterý 21. dubna přednáška památkáře Ivana Mináře z Národního památkového ústavu v Praze s názvem Lidová architektura v Kraji Vysočina – zděné stavby 19. století. I v tomto případě je název přednášky shodný s názvem publikace, kterou Ivan Minář vydal v loňském roce. Publikace svým zaměřením pokryla celé území našeho kraje a poodhalila i to, co je mnohdy skryto za zdobnými štíty. Přijďte se dozvědět, jak naši předkové žili a bydleli před přibližně sto lety. Udělejte si sami úsudek, jak se za tuto poměrně krátkou dobu změnil náš styl bydlení. A pokud jste i vlastníky takové nemovitosti, třeba se necháte inspirovat k zachování této části našeho kulturního dědictví.

 

Všechny přednášky začínají vždy v 17:30 hod. a konají se pravidelně každé druhé úterý. Přijďte příjemně strávit volný čas a dozvědět se něco nového a zajímavého ve velmi pěkném prostředí zrekonstruované bývalé zemědělské usedlosti.


mvt

mvt

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 19.2.2020 / 19.2.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018 > Listopad

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze