Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Rudolf Hupka

 

 
 

Rudolf Hupka, Ledeč nad Sázavou

Obor: dřevo, vybíjení dřeva kovem

Techniku vybíjení a zdobení dřevěných výrobků kovovým drátkem si vyučený elektromechanik Rudolf Hupka osvojil na Slovensku u svého strýce, který pracoval pro Ústředí lidové umělecké výroby v Bratislavě. V sedmdesátých letech se Rudolf Hupka s touto dovedností přestěhoval do Ledče nad Sázavou, kde se již téměř půl století výrobou dřevokovových dekoračních předmětů zabývá. Sám se přihlásil do Ústředí lidové umělecké výroby v Praze, kde připravoval kolekce svých výrobků pro každodenní nebo slavnostní užití - misky, vázy, svícny či šperky. Třešňové či ořechové dřevo, které je pro tento typ výrobků vhodné, soustruží do požadovaného tvaru a následně do něj jemně kladivem probíjí zvlněné mosazné či měděné drátky velmi malého průměru. Pracuje podle předem promyšleného a načrtnutého dekoru, vycházejícího z lidových vzorů. Pro snadnější probíjení drátků si dřevený výrobek vlhčí vodou. Při finální úpravě pak každý hotový originální kus vybrousí a vyhladí a následně jej natírá vrstvou šelakové politury.

Fenomén vybíjení dřeva kovem je  doložen v českém prostoru již v 18. století,  zejména se však tato technika uplatňovala v 19. století, kdy dřevo bylo snadno dostupným a tedy hojně využívaným materiálem pro výrobu předmětů každodenní potřeby. Z důvodu velké časové náročnosti bylo zdobení dřeva vybíjením postupně stále méně používáno a kolem poloviny 20. století bylo téměř zapomenuto. V současné době je Rudolf Hupka v regionu Vysočiny jediným, kdo tuto techniku náročnou na čas i na jemnou manuální zručnost ovládá. 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 11.2.2020 / 11.2.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze