Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Miroslav Vrtěna

 

 
 

Miroslav Vrtěna, Štěpánov nad Svratkou

Obor: dřevo, bednářství

Miroslav Vrtěna je zástupcem čtvrté generace bednářů ve své rodině. Bednářskému řemeslu se vyučil v plzeňském pivovaru Prazdroj, po několikaleté praxi v bednářské provozovně se osamostatnil a v devadesátých letech založil vlastní bednářskou dílnu. V současnosti mu v soukromém řemeslném provozu pomáhá manželka a jeden ze synů, který prezentuje bednařinu na různých předváděcích akcích, workshopech a jarmarcích u nás i v zahraničí. Bednářské výrobky Miroslava Vrtěny se několikrát uplatnily i v českém filmu. Bednář Vrtěna specializuje svoji výrobu na malolitrážní soudky (do 15 litrů) a na korbele. Pro své výrobky používá tvrdé dřevo z hustoletých dubů nebo akátů, které je řádně a přirozeně proschlé. Obruče z nerezu, mosazi nebo mědi si tvaruje na vlastnoručně vyrobeném stroji. K opracování dřeva i kovu na výrobu soudků disponuje velkým množstvím nářadí, které zdědil po svém dědovi nebo které odkoupil ze zrušených bednářských provozoven. K bednářským produktům, které je potřeba vysmolit, používá smůlu uvařenou s potravinářský parafinem. Miroslav Vrtěna patří v celorepublikovém měřítku k malé hrstce bednářů, kteří toto běžné a žádané řemeslo našich předků dokázali přenést a udržet až do současnosti.

Výjimečnost a význam bednářství dokládá i skutečnost, že technologie pivovarnického bednářství byla roku 2018 zařazena na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.


 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 11.2.2020 / 11.2.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze