Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

8/2019 Dudáctví na Vysočině

 

 
 

Dudáctví na Vysočině je dalším významným regionálním jevem, který rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Podnětem k dokumentaci vysočinské tradice hry na dudy se stal celostátní výzkum dudáctví na území České republiky vedený v předchozích letech v jednotlivých krajích. Dudáctví v České republice bylo zařazeno na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v roce 2018.  Dudy patří k nejstarobylejším hudebním nástrojům. V českém a moravském prostředí jsou doloženy již ve 14. století. Na Horácku a Podhorácku bylo dudáctví živé ještě v 19. století, bylo běžnou součástí lidové kultury. Dudák byl nezastupitelným účastníkem některých významných městských slavnost ještě i ve 20. století, na Vysočině například Morového průvodu v Brtnici nebo Kozimberského posvícení v Pacově. Dnes je hra na dudy provozována jako součást zájmových aktivit jednotlivých hráčů, vzácně i muzik folklorních souborů. V současné době se koncentruje v souvislosti s výukou, hře na dudy se vyučuje na Základní umělecké škole v Hrotovicích, a v Pacově se od roku 2017 konají Dudácké slavnosti. V současné době je na území Vysočiny doloženo 14 aktivních hráčů na dudy.

 

Dudáctví na Vysočině bylo na konci roku 2019 přijato pod číslem 8/2019 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, oficiálním nositelem statku je Muzeum Vysočiny Třebíč, které zřizuje Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina. 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 22.1.2020 / 22.1.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze