Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

 

 
 

Jaký byl rok 2019 z pohledu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě rokem?


Plným nových objevů, zajímavých setkání a inspirativních prožitků.  Výstavní program byl zaměřen na různé oblasti uměleckého projevu a věnoval se umění staršímu i aktuálnímu. Každý milovník umění si tedy mohl přijít na své. Samotné výstavy byly koncipovány jako vstupní brány k dalšímu programu, který se snažil dané téma vytěžit co nejvíce, ať už přímým setkáním s umělci, komentovanými prohlídkami, tvorbou novin, besedami nebo přednáškami. Edukační tým program obohatil o výtvarné dílny spojené s dílčí interpretací vystavených děl, programy byly svou koncepcí stavěny jak pro mateřské nebo základní, tak i střední školy. Rozšířen byl program pro rodiče s dětmi, tvůrčí akce pro seniory až opět se pokračovalo ve vyhledávaných narozeninových oslavách v kultivovaném prostředí umělecké inspirace. Loňský rok byl také prodchnut přípravami tiskovin, které galerie vydala, jednak dalšími dvěma čísly novin, galerijního sborníku a pak završení dlouhodobého projektu knihy rozhovorů s umělci z Vysočiny.


děti

 


Z realizovaných výstavních projektů bych vyzdvihl letní výstavu na aktuální téma migrace s názvem Jaké hranice?, která napříč všemi médii současného umění prezentovala téma v regionálním i mezinárodním aspektu. Současnému umění se věnovala také například výstava Society of Shame či prezentace děl Dany Puchnarové nebo Jana Híska, pohled na regionální umění nabídly výstavy Evy Činčerové nebo kolektivní výstava výtvarných spolků z Vysočiny s názvem Výtvarná Vysočina. Do dob dávnějších pak zabrousila výstava představující zářivě čistou tvorby českého umělce první poloviny dvacátého století, Miloše Jiránka, k regionálnímu umění z téže doby se vztahovala výstava Františka Mořice Nágla, který žil poblíž Telče. V prostoru galerie Alternativa byly prezentovány různorodé projekty současných mladých umělců od konceptuálního pojetí či zapojení přírodních živlů až po graficky estetizující tendence.

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


V roce 2019 hranici nad jeden tisíc návštěvníků překonaly tři výstavy, byly to hlavní výstavy sezóny na obou budovách Jaké hranice? a Miloš Jiránek.  Tou třetí byla výstava věnující se umění reflektující sociální problematiku s názvem SOS Society of Shame.


ogv

 

Co zajímavého připravujete v roce 2020?


Na tento rok jsme se rozhodli pro představení tří výrazných osobností českého umění dvacátého století. Výstava s názvem Dvojí obrazotvornost představí dílo třešťského rodáka Jiřího Johna a jeho životní partnerky, jedné z nejvlivnějších osobností na současné mladé tvůrce, Adrieny Šimotové. Na letní sezónu pak připravujeme výstavu Aleny Kučerové, která sice získala světovou proslulost svou grafickou tvorbou, zajímavá je ale také její tvorba v oblasti objektových obrazů z rozličných materiálů. Ze známých osobností české výtvarné scény se v Jihlavě představí také Daniel Balabán. Na letní sezónu propůjčíme budovu na Masarykovo náměstí výstavě věnující se tématu skla s názvem Vysočina sklářská. Pozornost budeme věnovat i umění regionálnímu v podobě díla ilustrátorky dětských knih Terezy Říčanové. Umění spjatému s knihou se bude věnovat také výstava s názvem Dobré dílo, která představí umění okruhu nakladatelství Jana Floriana v kontextu novodobějších aktivit podobného charakteru. Jednou výstavou představíme i díla z depozitářů galerie jihlavské a novoměstské, jak její název Sochy mluví napovídá, bude zaměřena na sbírky plastik a soch.


Na kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?


Musím přiznat, že mou srdcovou záležitostí bude výstava Jiřího Johna a Adrieny Šimotové. Osobně se velmi těším také na všechna inspirativní setkání s umělci a odborníky, s nimiž budeme v tomto roce spolupracovat.


Na otázky odpovídal: Mgr. Daniel Novák, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, http://ogv.cz


 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 3.1.2020 / 3.1.2020
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Seznam příspěvkových organizací v oblasti kultury

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze