Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Přijměte pozvání do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, kde promlouvá výtvarné umění regionálních umělců i osobností nadregionálního významu

Přijměte pozvání do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, kde promlouvá výtvarné umění regionálních umělců i osobností nadregionálního významu
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je známá jako galerie s rozsáhlým sbírkovým fondem sochařských děl především Jana Štursy a Vincence Makovského, malířských děl krajinářů Vysočiny nebo kolekcí hutního skla z produkce známé škrdlovické sklárny. Zámecké prostory, v nichž Horácká galerie v Novém Městě na Moravě sídlí, však umožňují celoročně nabízet návštěvníkům vedle stálých expozic i tematicky rozmanité krátkodobé výstavy a k nim zajímavé doprovodné programy pro děti i dospělé, výtvarné dílny, koncerty a mnoho dalšího.
 

 
 

Na závěr letošního roku připravila Horácká galerie tři výstavy, které otevřela společnou vernisáží v polovině listopadu a pro návštěvníky zůstávají přístupné i po vstupu do nového roku.

 

Za velkého zájmu a pozornosti byla otevřena expozice sochaře Josefa Klimeše nazvaná Josef Klimeš Rovnováha. Výstava je naistalována v zámeckém sklípku a pomyslně uzavírá výstavní okruh, který navazuje na stávající expozice Jan Štursa, Od portrétu k monumentu a expozici Vincence Makovského. „Expozice Josef Klimeš - Rovnováha prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem. Kromě prezentace děl z vlastních sbírek Horácké galerie a ze soukromé sbírky bylo na výstavu zapůjčeno i několik děl z kolegiálních institucí, např. z Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě či Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Celkem je na výstavě prezentováno 34 děl Josefa Klimeše. Výstava byla otevřena při příležitosti výročí 17. listopadu, protože v řadě děl Josefa Klimeše se objevuje také forma protestu, ať už třeba v díle Hrozba z roku 1958, které je autorovou reakcí na zamítnutí jeho výjezdu na EXPO 58 v Bruselu, nebo v portrétu spisovatele Borise Pasternaka“, doprovodil slovně výstavu Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.

 

Nekonečná dobrodružství Miloslava Havlíčka je název výstavy, kterou je naopak možné zhlédnout v podkroví Horácké galerie. Výstavu výtvarníka Miloslava Havlíčka převzala novoměstská galerie z Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, kde byla k vidění v polovině letošního roku. Výstava prezentuje čtyři okruhy autorovy tvorby – kromě ilustrací a komiksů to jsou také fotokoláže a volná tvorba (obrazy). Vystavená díla jsou záměrně prezentována bez popisek, a dávají tak prostor fantazii. Výstava je přístupná do 2. února 2020.

 

Výstava fotografií Jan Kafka – Horácko a Podhorácko aneb Moje srdeční záležitost nabízí 79 fotografií a představuje Jana Kafku jako fotografa se širokým záběrem, který fotografuje jak architekturu, tak přírodu, oblohu i zvířata a některé z jeho fotografií jsou až na hranici abstrakce. Kromě klasických fotografií výstavu doplňuje i videoprezentace s fotografiemi, které se již na výstavu nevešly. Výstava je přístupná v arkádové chodbě galerie do 2. 2. 2020.

 

V prosinci zve Horácká galerie v rámci doprovodných aktivit mimo jiné na ARTkinoHG, koncert Brněnského orchestru lidových nástrojů nebo patchworkový workshop. Více na www.horackagalerie.cz


horácká 

horácká 

  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.12.2019 / 5.12.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze