Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje Josefa Sasku a jeho sílu barvy

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje Josefa Sasku a jeho sílu barvy
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila k životnímu jubileu havlíčkobrodského rodáka, akademického malíře a grafika Josefa Sasky výstavu nazvanou Síla barvy. Výstava představuje a veřejnosti přibližuje novou polohu autorovy malířské tvorby, která vznikla především v posledním desetiletí. Stěžejní role v této tvorbě náleží barvě a ploše. Josef Saska na plátnech rozehrává fascinující hru tvarů ploch a souhru objemů v prostoru, kde barva je stavebním prvkem celého díla. Výstava potrvá v havlíčkobrodské galerii až do 10. listopadu.
 

 
 

Na výstavě je zastoupena krajinomalba, která Josefa Sasku provází celou jeho uměleckou dráhou. Vedle známých a zažitých scenérií Českomoravské vrchoviny v jejím nostalgickém hávu autor předkládá úplně jinou podobu krajiny. Odhaluje mnohotvárný svět ohromujících forem a barev, světelné i barevné energie. Expresivně zachycuje neuchopitelné přírodní dění, snaží se proniknout pod povrch neustále se proměňující situace, prolínání vrstev a prostupování barev. Ale vrací se také k tématu ruderálních zákoutí, kterým se věnoval na počátku své umělecké dráhy. V jeho podání jde o objevování krásy a síly přírodního společenství, jež vzniklo v podmínkách člověkem výrazně pozměněného prostředí.

 

V podobném duchu maluje i zátiší, kde klade důraz na vyznění celku. Tvary zobrazovaných věcí značně zjednodušuje a oprošťuje od nepodstatných detailů. Základem díla je jasná kompozice, kterou tvoří buď rytmickým řazením prvků, nebo ostrými barevnými kontrasty i citlivě sladěnými tóny. Vystavené obrazy ukazují, že Josef Saska si více jak půl století jde svou vlastní cestou bez ohledu na módní umělecké trendy, neustále hledá nové polohy a možnosti a překvapuje nás nejen svým tvůrčím záběrem, ale i experimentováním a objevováním nových výrazových prostředků.


Více informací o výstavě zde.


saska

saska

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2019 / 14.10.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze