Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Z učebnic darovaných Krajem Vysočina se učí česky už na šesti ukrajinských školách. Spolupráce začala mezi středními školami

Zakarpatí
Po základních školách v Užhorodě nebo Mukačevu se na Zakarpatí, v partnerském regionu Kraje Vysočina, učí česky už i v Chustu. Jedna z deseti místních základních škol do svých osnov zařadila už od září češtinu. „Jde o velice progresivní školu, která se kromě jazykové nabídky jako jedna z mála zaměřuje i na integraci žáků se specifickými potřebami. V tomto směru se vedení školy inspirovalo v základních školách zřizovaných Žďárem nad Sázavou, který je partnerským městem Chustu,“ informovala po návštěvě základní školy na Zakarpatí radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Koncem září 2019 došlo také k dlouho plánovanému uzavření historicky prvního partnerství vysočinské střední školy se střední školou na Zakarpatí. Střední škola stavební Jihlava a Technické lyceum města Chust mají společné plány zahrnující proškolování pedagogů  a výměnu žáků. První návštěva z Chustu je v Jihlavě očekávána už v listopadu, kdy budou odsouhlaseny konkrétní plány a rozsah spolupráce. „Spolupráce mezi středními školami Vysočiny a Zakarpatí je pro nás úplnou novinkou. Už teď o ni mají zájem i naše další školy, osobně vidím potenciál v oblasti gastronomických oborů,“ říká Jana Fialová, která zároveň připomíná, že k prvnímu partnerství pomohla i angažovanost žďárské společnosti PSK, která s chustkým lyceem spolupracuje např. při zavádění nových metod do vzdělávání, konkrétně jde o využití stavebnic Teifoc.

 

V rámci programu zářijové návštěvy radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové v partnerském Zakarpatí byly mezi prvňáčky v Chustu rozděleny nejen bezpečné kufříky, ale také stavebnice ROTO.

 

ZakarpatíZakarpatíZakarpatí

  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

Návštěva na Zakarpatí (září 2019)

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2019 / 30.9.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze