Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Cykloportál Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Odborná konference: Recidiva a alternativní tresty

Pro manažery prevence kriminality z celé České republiky byla začátkem června 2019 na Vysočině připravena odborná konference Recidiva a alternativní tresty. Konference byla podpořena Ministerstvem vnitra z programu Prevence kriminality. Vedle teoretické části, v rámci níž měli odborníci možnost diskutovat na téma psychoterapeutické práce s pachateli násilných trestných činů nebo se seznámili také s projektem Probační program MOST a mohli navštívit Věznici Světlá nad Sázavou, kde byla představena práce s odsouzenými.
 

 
 

Přednášející Zdeněk Bořil věnoval svůj příspěvek psychoterapeutické práci s pachateli násilných trestných činů. Ve své prezentaci se zaměřil na systematickou práci s odsouzenými, kteří jsou zařazeni do speciálního ročního programu. Po absolvování programu se u těchto lidí snižuje recidiva na 12% s tím, že obvykle se recidiva pohybuje kolem 50%. Kapacita programu je 21 zařazených a program probíhá v Liberecké věznici.


Tomáš Rosenberg se zaměřil na poskytnutí informací o elektronickém monitorovacím systému. Jedná se o způsob nepřetržitého dohledu např. u alternativního trestu domácí násilí. Tento systém byl v ČR zaveden v září 2018 a prošlo jím 42 klientů. Tomáš Rosenberg představil i novinku - mobilní alkohol tester, který umožňuje provádět testy na alkohol „24 hodin“ denně na místě výskytu monitorované osoby.


Představena byla také činnost Oblastní charity Třebíč resp. Probační programy MOST pro dospělé a mladistvé. Program je zaměřený na přijetí odpovědnosti za své chování a důsledky  páchané trestné činnosti, což podporuje resocializaci a snižování recidivy. Principy programu jsou individuální práce s klientem, dobrovolnost a vlastní iniciativa. Program je zaměřený na rizikové faktory jako jsou recidiva páchání trestné činnosti, sociální deficity získané pobytem ve výkonu trestu, neschopnost vcítit se do situace poškozeného, sociální vyloučení, rozpad rodinných a partnerských vztahů.

 

foto

  • Andrea Pohanová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.6.2019 / 27.6.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Cykloportál Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze