Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hrad Roštejn se 29. června otevře veřejnosti. Představí se nová historická trasa a dětská herna

Hrad Roštejn se 29. června otevře veřejnosti. Představí se nová historická trasa a dětská herna
Kulturní památka – krajský hrad Roštejn, pobočka Muzea Vysočiny Jihlava prochází od roku 2017 stavebními úpravami směřujícími k jeho autentické dobové podobě, novou formu a námět získávají postupně i expoziční trasy. Díky projektu „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“, který je spolufinancován evropským fondem v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, může veřejnost už od 29. června vidět kompletní interiérové úpravy ve zpřístupněných třech expozičních trasách.
 

 
 

Část hradu Roštejn byla veřejnosti zpřístupněna už v loňském roce, kdy návštěvníci vůbec poprvé mohli navštívit hradní kapli, část nové trasy B  a nový výstup do věže. Nyní se představí historická trasa A s výstižným názvem „Lovecké sídlo v proměnách dějin“. Dílčí část trasy B na téma „Příroda, lovectví, myslivost“ pak byla doplněna o lesní hernu cílenou zejména na dětské kolektivy.

Trasa A symbolicky odvypráví příběh hradu v lesích.  Zavede návštěvníka do jednotlivých období loveckého sídla, a to od jeho nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. Návštěvník může v hodovní síni usednout k prostřenému stolu a díky videoprojekci před ním ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.

Novinkou na Roštejně není jen Trasa A, ale i rozšíření vloni otevřené trasy B. Ta nyní představuje svojí úplnou formu doplněnou o Lesní hernu u zvídavé lišky a výstavní místnost. Trasa zaměřená zejména pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy v herně nabízí množství herních prvků, včetně houbařova košíku, reálného mysliveckého posedu či skládačky siluety lesa. Herna ukončuje trasu, kterou si návštěvníci v minulém roce oblíbili zejména pro její interaktivitu a netradiční pojetí. Návštěvník vstoupí do nočního lesa, mraveniště nebo do kořenů stromů. To vše doplňuje audiovizuální podkres. Tato trasa je přístupná bez průvodce, tudíž si délku pobytu v ní koriguje sám návštěvník.

Turisticky vyhledávaná je i sedmiboká hradní věž s vyhlídkou a miniexpozicí o historii hradu.


Projekt Hrad Roštejn do této fáze čítá na veškeré výdaje zhruba 60 milionů korun. Zpřístupněním celého objektu však projekt nekončí, stavební obnova předhradí, nádvoří a vnějšího pláště pokračuje až do podzimu roku 2020. 

Počítat je tak nadále nutné s drobným omezením provozu, a to zejména v části nádvoří a uzavřeného parkoviště před hradní bránou.

Muzeum Vysočiny Jihlava, příspěvková organizace, chystá během sezony k novým expozicím několik zajímavých akcí. Z těch nejbližších lze zmínit kostýmované prohlídky „Se zlatou růží v erbu“, které proběhnou ve dnech 5. až 7. července. Díky nim se přeneseme do poloviny 14. století, doby za majetnictví Roštejna pány z Hradce.


Stavební úpravy exteriérů i interiérů měl možnost v minulém týdnu vidět i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a jeho náměstkyně pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová. Oba vyslovili obrovské poděkování stavebním firmám, projektantům, architektům i historikům za skvěle odvedenou práci.


roštejn

roštejn

roštejn

  • Pavel Buňat, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.6.2019 / 24.6.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze