Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

7/2018 Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov

 

 
 

Na východě Kraje Vysočina, v nejvýše položené části Velkobítešska pod horou Svatá (680 m n. m.), se nachází sedm vesnic patřících do farnosti Heřmanov. V neděli kolem 16. července (na tento den připadá svátek Panny Marie Karmelské) zde již od roku 1919 probíhá pouť ke cti Panny Marie Karmelské (také Bábina pouť podle její zakladatelky). Založena byla na základě živého snu místní farnice a porodní báby Julie Jenišové - Lundové, v němž se jí zjevila Panna Maria a žádala ji, aby byla ve farnosti uctívána. Později měl podobný sen též heřmanovský farář P. Jan Dvořák. S babičkou Julií proto založili Bratrstvo Panny Marie Karmelské, k němuž postupně přistoupilo na tři sta členů. Spolu se svou dcerou Ludmilou nechala paní Julie Jenišová na vlastní náklady zhotovit sochu Panny Marie. Koncem první světové války v roce 1918 se pak ve farnosti konala slavnost, při níž byla socha Panny Marie posvěcena. V dochovaném zápisu, který pořídila dcera zakladatelky s místním farářem, jsou uvedeny okolnosti a důvody vzniku pouti ke cti Panny Marie Karmelské s popisem první slavnosti a výpravného průvodu se sochou a družičkami. V důsledku přestěhování zakladatelky Julie Jenišové z Heřmanova do nedalekého Vidonína byl počátek pouti přestěhován právě tam. Procesí s okrášlenou sochou Panny Marie vychází od vidonínské kapličky a za doprovodu hudby pokračují poutníci přes obce Radnověs a Novou Ves do Heřmanova, kde je celebrována mše svatá s požehnáním. Zbožnost během pěší čtyřkilometrové poutní trasy je umocněna zpěvem mariánských písní a modlitbami růžence. Průvod se zastavuje u kapliček nebo na rozcestích, kde se k procesí přidávají další poutníci. Pouť si jako náboženský akt udržela svůj význam až do současnosti i přes nátlak a zákazy v době nesvobody. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov patří mezi tradiční dochované projevy lidové zbožnosti obyvatel zdejšího kraje.

Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov byla na konci roku 2018 přijata pod číslem 7/2018 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, nositelem statku jsou Římskokatolická farnost Heřmanov a obce Heřmanov, Nová Ves, Radňoves a Vidonín.

jfjt

 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura > Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze