Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Zahraniční vztahy

Mobilní verze webu

Používat vlastní hlavu se vyplácí: Známe letošní vítěze v soutěži o nejchytřejší žáky a studenty Kraje Vysočina

Používat vlastní hlavu se vyplácí: Známe letošní vítěze v soutěži o nejchytřejší žáky a studenty Kraje Vysočina
V minulém týdnu se na Gymnáziu Havlíčkův Brod uskutečnilo už podeváté krajské kolo Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 150 regionálně nejúspěšnějších řešitelů, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 2690 soutěžících z celého Kraje Vysočina. V kategorii A zvítězil Vít Černý ze ZŠ a MŠ Okrouhlice mezi 582 soutěžícími z prvního stupně základních škol. První místo mezi 1111 žáky druhého stupně základních škol v kategorii B si vybojoval Martin Kosprd z Gymnázia Havlíčkův Brod. A v neposlední řadě Matěj Doležálek z Gymnázia dr. A.Hrdličky, v Humpolci na své cestě k vítězství v kategorii C překonal 365 soutěžících ze středních škol Kraje Vysočina.
 

 
 

„Letos celostátně evidujeme rekordních 61 761 soutěžících z 3 007 škol z celé České republiky. To znamená, že soutěže se účastní již téměř polovina všech základních a středních škol v České republice.“ hodnotí předseda Mensy ČR Martin Sedláček. „Věříme, že je to jednak díky výjimečnému konceptu olympiády zaměřenému primárně na rozumové schopnosti bez ohledu na úroveň a kvalitu získaného vzdělání soutěžících, jednak díky snadné dostupnosti nominačního kola. To probíhá on-line, může se ho tedy zúčastnit každý žák, buď ve škole, nebo doma - tam, kde má přístup k internetu.“ vysvětluje Sedláček.

 

Jak doplňuje krajská koordinátorka soutěže Zuzana Šimůnková, soutěž má za cíl jednak pěstovat v žácích samostatné a kreativní myšlení, také však i upozorňovat veřejnost na to, že tento typ myšlení je prospěšný celé společnosti a měla by mu být věnována velká pozornost. „V neposlední řadě, i díky výsledkům v Logické olympiádě můžeme na školách rozpoznat nadání dětí a věnovat mu náležitou péči,“ uzavírá Zuzana Šimůnková.

 

Ve svém zápolení budou nejlepší pokračovat v celostátním kole konaném 26. listopadu 2018 již tradičně v Míčovně Pražského hradu. Pojedou tam s nadějí, že naváží na úspěchy z minulých let – například v nejobsazenější kategorii B letošní krajský vítěz Martin Kosprd před čtyřmi lety figuroval celostátně na 4. místě a Matěj Ságl, který letos v kraji jenom těsně Martinovi nestačil, dokonce vloni celou soutěž v kategorii B vyhrál.

 

Soutěž je celostátně podporována Nadací The Kellner Family Foundation, školou Open Gate, MŠMT a dalšími partnery.

Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má již téměř 5 700 členů. Zabývá se mimo jiné vzděláváním dětí, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřizuje vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.

 

Krajské kolo Logické olympiády podpořil Kraj Vysočina a Město Havlíčkův Brod. I díky této podpoře obliba Logické olympiády v Kraji Vysočina stále vzrůstá, a to jak v počtu účastníků, tak v celkovém počtu zapojených škol.

 

Pozn. Upraveno z materiálů organizace Mensa ČR.


výsledky LO

  • Kontakt: Mgr. Zuzana Šimůnková, krajská koordinátorka Logické olympiády,simunkova@ghb.cz, tel.: 602 101 203
  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Používat vlastní hlavu se vyplácí: Známe letošní vítěze v soutěži o nejchytřejší žáky a studenty Kraje Vysočina

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.11.2018 / 6.11.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze