Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Rodinný a sociální portál

Mobilní verze webu

Roštejn zpřístupnil první novou expozici. Začíná se mravenci. O víkendu už ji může vidět veřejnost

Hrad Roštejn
Hrad Roštejn, který je v majetku Kraje Vysočina a ve správě Muzea Vysočiny Jihlava, otevírá o víkendu první novou expozici v hradním ochozu. Expozice nové trasy je věnována především rodinám. Je věnovaná lesu a myslivosti. Letos bude kvůli rekonstrukci hradu jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci, říká sympatická kastelánka Kateřina Rozinková. Za kompletní opravu hradu, která už trvá více než rok a ještě chvíli bude prohlídky na hradě komplikovat, zaplatí kraj 73 milionů korun.
 

 
 

Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplní za rok ještě velká herna. Stavebně je součástí etapy, na které se v letošním roce pracuje, řemeslníci právě demontují okna a podlahy. Do příštího roku má být opravená i hlavní hradní část s novou historickou expozicí. V provozu bude podle kastelánky pravděpodobně od příštích letních prázdnin. V letošní sezoně dostanou zájemci o historii odborný výklad buď na nádvoří nebo v kapli sv. Eustacha, která už také prošla rukama restaurátorů.
Nová expozice evokuje les. Podle architekta Jakuba Žáka, který je autorem návrhu, nemá jít o imitaci. Proto také použil výhradně přírodní materiály, skutečné stromy a větve. Důmyslné projekce pak návštěvníky vedou po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. "Okolím hradu jsme se inspirovali a snažili jsme se ho dostat do hradu, ale chtěli jsme instalaci posunout do trochu umělečtější roviny," řekl Žák pro ČTK

Hrad RoštejnHrad Roštejn

.

Při zítřejším (30. 6. 2018) veřejném otevření nové expozice bude v předhradí uspořádáno myslivecké odpoledne s ukázkami loveckého troubení a mysliveckých tradic. Volně přístupná pro zájemce z řad veřejnosti bude také výtvarná minidílna. V sobotu je avizován pro děti s vysvědčením se samými jedničkami vstup do nové expozice zdarma.
Opravy hradu spojené s instalací nových expozic začaly v květnu loňského roku, jsou financovány z evropských fondů. Po dokončení celého projektu v roce 2021 se má hrad vrátit do podoby, kterou měl před požárem z roku 1915.


Hrad RoštejnHrad RoštejnHrad Roštejn

  • Zpráva upravena z veřejných materiálů a tiskových zpráv

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.6.2018 / 29.6.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze